A A+ A++

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (Kraków) zaprasza nauczycieli klas podstawowych i ponadpodstawowych, a także dyrektorów szkół do zapoznania się z założeniami programu „Edukacja surowcowa elementem bezpieczeństwa surowcowego państwa”.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa.

Nadrzędnych celem projektu jest popularyzacja wiedzy o surowcach mineralnych i ich znaczeniu gospodarczym wśród dzieci i młodzieży. Projekt dostarczał będzie kompleksową wiedzę o całym łańcuchu dostaw surowców, a więc od etapu poszukiwania złóż kopalin poprzez ich eksploatację, produkcję surowców mineralnych i ich użytkowanie, a także – tam gdzie to możliwe – recykling surowców, z uwzględnieniem kwestii odpowiedzialnej rekultywacji terenów pogórniczych. Idea projektu zakłada propagowanie i upowszechnianie rzetelnej i aktualnej wiedzy w przytoczonym obszarze tematycznym przy użyciu różnych środków przekazu i narzędzi metodycznych.

Cele metodyczne:
1. Opracowanie konspektów zajęć i scenariuszy lekcji, które mogłyby zostać wykorzystane m.in. na lekcjach geografii i przyrody (i/lub biologii, godzinie wychowawczej) w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. Przeprowadzenie zajęć zgodnie z proponowanymi konspektami:

  •  „Potencjał surowcowy Polski” – charakterystyka potencjału surowcowego Polski wg aktualnego stanu wiedzy i źródeł, w tym rola krajowego górnictwa na arenie międzynarodowej
  • „Wykorzystanie surowców mineralnych w gospodarce i życiu codziennym człowieka” –zapoznanie uczniów z najważniejszymi kierunkami zastosowania surowców mineralnych w Polsce i na świecie oraz ich znaczeniu w zaspokojeniu podstawowych potrzeb społeczeństwa,
  • „Wpływ górnictwa na otoczenie ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia rekultywacji terenów pogórniczych” – tematyka obejmuje zarówno negatywne, jak i pozytywne oddziaływanie działalności górniczej na otaczające środowisko oraz rolę i znaczenie pojęcia rekultywacji.

2. Opracowanie materiałów i narzędzi pomocniczych do popularyzacji wiedzy na temat pozyskiwania, użytkowania i znaczenia surowców mineralnych. Będę to: 1) popularnonaukowe foldery informacyjne, w formie drukowanej w trzech obszarach tematycznych (zgodnie z proponowanymi powyżej konspektami zajęć) oraz dostępne on-line, oraz 2) Portal edukacyjny „Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa”, ogólnodostępny i bezpłatny.
3. Aktywizacja dzieci i młodzieży do poszerzania wiedzy w zakresie pozyskiwania i wykorzystania surowców mineralnych poprzez organizację konkursu artystycznego/plastycznego oraz konkursu wiedzy we wskazanej tematyce.
4. Pogłębienie wiedzy nauczycieli, a tym samym wzrost ich świadomości w zakresie pozyskiwania i znaczenia gospodarczego surowców mineralnych, poprzez ogólnopolskie bezpłatne szkolenie online dla nauczycieli geografii.

Nauczycieli i dyrektorów zainteresowanych współpracą i udziałem w projekcie serdecznie zapraszamy. Kierownikiem projektu oraz osobą kontaktową jest dr inż. Alicja Kot-Niewiadomska, tel.: 693 833 190, e-mail: [email protected], [email protected].

W załączeniu powyższa informacja do pobrania.

Załączniki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArtur B. Chmielewski w Rzeszowie. PCI zaprasza na spotkanie z Polakiem, który pracuje w NASA
Następny artykułWyniósł telewizor z hotelu. Mówił, że zabrał do naprawy, ale “nie umiał wskazać, do którego zakładu”