A A+ A++

Liczba wyświetleń: 51

„Przetwarzanie danych najbardziej wrażliwych grup, np. dzieci, może mieć nieprzewidywalne skutki dla całego pokolenia” – pisze Europejski Inspektor Ochrony Danych Wojciech Wiewiórowski i domaga się wprowadzenia do aktu o usługach cyfrowych (DSA) ograniczeń dla śledzącej reklamy. Także Parlament Europejski i OBWE wskazują ważne powody, żeby powiedzieć stop manipulującym algorytmom i targetowaniu treści w sieci na podstawie ogromnych zasobów danych o użytkownikach gromadzonych przez platformy internetowe.

W swojej opinii na temat aktu o usługach cyfrowych Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) podkreśla, że zwiększenie przejrzystości targetowania reklamy jest kluczowe, ale nie wystarczy. „Jeśli chcemy na poważnie zmniejszyć ryzyko związane z targetowaną reklamą w Internecie, potrzebujemy więcej niż przejrzystości. W naszej opinii do projektu aktu o usługach cyfrowych apelowaliśmy o zakazanie reklamy opartej na nadmiernym śledzeniu. Istnieją alternatywne, mniej intruzywne formy reklamy, które nie wymagają śledzenia interakcji użytkowników z treścią, ale żeby się upowszechniły, niezbędne są zachęty regulacyjne”.

„Jak to osiągnąć? Powinniśmy rozważyć przynajmniej dalsze ograniczenie kategorii danych osobowych, które mogą być przetwarzane w celach reklamowych. Dane wrażliwe i inne dane, które mogą być użyte do żerowania na słabościach, nie powinny być wykorzystywane do targetowania reklam. Przetwarzanie danych najbardziej narażonych na manipulację grup, np. dzieci, może mieć nieprzewidywalne skutki dla całego pokolenia” – ostrzega Wojciech Wiewiórowski na swoim urzędowym blogu.

O zmiany w zakresie danych wykorzystywanych przez platformy apeluje także Parlament Europejski. Pozwolą one rozwiązać wreszcie inny problem, który w ostatnich latach tylko przybrał na sile: dezinformacji i jej niszczącego wpływu na demokrację. Regulacja algorytmów, które podbijają treści nieprawdziwe i wzbudzające negatywne emocje, lepsze egzekwowanie RODO oraz ograniczenia dotyczące danych o użytkownikach, które platformy mogą przetwarzać m.in. w celach reklamowych – to jedne z kluczowych rozwiązań postulowanych przez Parlament w rezolucji z 9 marca 2022 r.

Biuro Przedstawiciela ds. Wolności Mediów OBWE wydało raport, w którym wyjaśnia, jak modele biznesowe bazujące na algorytmach uczenia maszynowego, śledzącej reklamie i gromadzeniu masowych ilości danych o użytkownikach wpływają na dostęp do informacji w sieci, pluralizm opinii i możliwość wyrażania własnych poglądów przez użytkowników i użytkowniczki. Autorzy raportu, podobnie jak EIOD i Parlament Europejski, rekomendują ograniczenia dla śledzącej reklamy w sieci – jako sposób na ochronę wolności wypowiedzi w erze cyfrowej.

Autorstwo: Anna Obem, Dorota Głowacka
Na podstawie: Edps.europa.eu, Europarl.europa.eu [1] [2], OSCE.org
Źródło: Panoptykon.org

TAGI: Dane osobowe, Szpiegostwo

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim. Nowe drogi rozwiążą część problemów komunikacyjnych. Otworzą też tereny pod inwestycje i usługi
Następny artykułUkraina: Mer oddał się w niewolę, by Rosjanie uwolnili jego ojca