A A+ A++

Każdy właściciel autobusu, ciężarówki lub innego pojazdu o dużej masie, jest zobowiązany do zapłaty podatku od środków transportowych. Zastanawiasz się, czy musisz wypełnić deklarację DT-1? Sprawdź!

 

Jeżeli jesteś właścicielem środków transportowych z masą całkowitą przekraczającą 3,5 tony, Twoim obowiązkiem jest składanie deklaracji DT-1. Co podlega opodatkowaniu? Kiedy trzeba zapłacić podatek? Jakie pojazdy mogą być zwolnione od podatku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kto musi zapłacić podatek od środków transportowych?

Właściciele pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony są zobligowani do złożenia deklaracji DT-1 i uiszczenia podatku od środków transportowych. Dotyczy to właścicieli środków transportowych oraz jednostek bez osobowości prawnej, na które został zarejestrowany środek transportowy. Podatek muszą zapłacić również posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez obcokrajowca podmiotowi polskiemu. Zastanawiasz się, czy Ty również musisz zapłacić taki podatek? Warto więc pamiętać, że do jego zapłaty zobowiązani są posiadacze:

  • samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 3,5 tony,
  • ciągników z przyczepą lub naczepą od 3,5 ton,
  • autobusów,
  • naczep i przyczep, których masa całkowita wraz z pojazdem silnikowym wynosi 7 ton lub więcej (nie dotyczy to działalności prowadzonej przez podatnika podatku rolnego).

Kiedy zapłacić podatek?

Osoby zobowiązane do uiszczania podatku od środków transportowych powinny pamiętać o corocznym składaniu deklaracji DT-1. Deklarację na dany rok podatkowy należy złożyć w terminie do dnia 15 lutego. Jeśli jednak obowiązek podatkowy nastąpił po tym dniu, deklaracja powinna zostać złożona w terminie 14 dni od dnia, w którym obowiązek podatkowy powstał. Podatek od środków transportowych trzeba zapłacić w terminie miesiąca od dnia, w którym pojazd został zarejestrowany na terenie Polski lub miesiąc po jego nabyciu. Obowiązek podatkowy wygasa w ostatnim dniu miesiąca, w którym dany pojazd został wycofany z ruchu, czasowo wyrejestrowany lub wygasł termin powierzenia go konkretnemu podmiotowi.

Podatek od środków transportowych – stawki i zwolnienia

Stawki podatku od środków transportowych są uchwalane przez radę gminy, dlatego mogą się one różnić na terenie poszczególnych gmin. Wysokość podatku jest również zależna od właściwości danego pojazdu. Należą do nich rok produkcji, liczba miejsc do siedzenia, a także wpływ na środowisko naturalne. Niektóre pojazdy mogą być zwolnione od podatku. Należą do nich:

  • pojazdy zabytkowe;
  • pojazdy należące do przedstawicieli państw lub urzędów konsularnych, a także pojazdy użytkowane podczas misji zagranicznych;
  • pojazdy wojskowe stanowiące zapasy mobilizacyjne oraz środki transportowe wykorzystywane do celów specjalnych (np. pojazdy policji czy straży granicznej).

E deklaracje na podatek od środków transportowych

Jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od środków transportowych, ale nie masz czasu na wizytę w urzędzie? W takim razie idealną propozycją dla Ciebie są e-deklaracje na podatek od środków transportowych. Takie rozwiązanie umożliwia złożenie i wypełnienie deklaracji DT-1 online. Dzięki temu możesz sprawnie i szybko wywiązać się z obowiązku podatkowego bez wychodzenia z domu.

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu o dużej masie, koniecznie sprawdź, czy ciąży na Tobie obowiązek zapłaty podatku od środków transportowych. Warto wiedzieć, że aby złożyć deklarację DT-1, nie trzeba udawać się osobiście do urzędu. Można to zrobić w łatwy i szybki sposób przez internet.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNarew przed rakietowym rozstrzygnięciem
Następny artykułTragiczny wypadek na trasie Białystok – Sokółka. Pociąg potrącił pieszego