A A+ A++

Zespół pracowników wydziału organizacji i zarządzania Politechniki Śląskiej zamierza dokładnie zbadać zagadnienia związane z hałasem oraz wszelkimi (także przyjemnymi dla naszego ucha) dźwiękami w przestrzeni miasta. Projekt nosi nazwę Dźwięki Smart City. Rozpoczynając badania, naukowcy postanowili przede wszystkim zorientować się, co o odgłosach w swoim otoczeniu myślą mieszkańcy. W tym celu przygotowali specjalną ankietę, dzięki niej powstanie m.in. dźwiękowa mapa Zabrza i Rudy Sląskiej.

     Praca przydatna będzie w projektowaniu inwestycji przemysłowych, komunikacyjnych czy ekologicznych. – Współczesna technologia powiązana z wiedzą na temat złożonej natury akustyki miasta może dawać ogromne możliwości – mówi profesor Jan Kaźmierczak, dziekan wspomnianego wydziału politechniki. – Dźwięki potrafią dać nam dużo radości, ale i uprzykrzyć życie. W naszej pracy będzie chodziło o to pokazać co robić, by tych drugich było mało.
      Już teraz wiadomo, że największe zagrożenie stanowi hałas powodowany ruchem drogowym, kolejowym i lotniczym, a najbardziej narażone na niego są duże miasta i tereny zurbanizowane. Nie tylko utrudnia koncentrację, ale może prowadzić do uszkodzeń słuchu, bólów głowy czy zaburzeń sercowych. Jak się przed nich chronić? Kluczową przesłanką dla podejmowania decyzji dotyczących akustyki powinno być skuteczne rozpoznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców. W tym celu właśnie stworzono ankietę, w której padają pytania o oczekiwania, potrzeby, ale także o obawy. – Rzetelna ocena wymaga świadomości mieszkańców, dlatego warto ich edukować. Należy im pokazać, że mogą być podmiotem, a nie przedmiotem. Chcemy ująć problem, który jest znany wszystkim mieszkańcom miast i chcemy wspólnie zastanowić się nad tym, jak to można opanować, ale i kształtować – tłumaczy dziekan dodając, że hałas jest oceną subiektywną, a autorzy ankiety chcą przede wszystkim mówić o dźwiękach.
     „Oczywiście problemu miejskiego hałasu nie można wyeliminować od ręki” – podkreślają autorzy tworzonego opracowania. „To wyzwanie na lata, które wymaga szeregu działań. Widujemy już strefy ciszy, ograniczanie i egzekwowanie ograniczeń prędkości czy odpowiednie planowanie urbanistyczne i modernizację infrastruktury drogowej oraz szynowej. Do tego problemu trzeba podejść całościowo i przede wszystkim zlokalizować największe problemy. Poziom hałasu w miastach znakomicie opada. Mamy elektryczne samochody, ciche torowiska, a z miast wyprowadził się przemysł ciężki. Poziom hałasu rozumianego klasycznie w miastach jest radykalnie niższy, natomiast problemów jest więcej i to nie o charakterze zagrożenia życia czy zdrowia, ale związanych z komfortem, bezpieczeństwem i uwzględnieniem obecności w mieście różnych grup mieszkańców”  

    Ankietę można odnaleźć w internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło Dźwięki Smart City – ankieta dla mieszkańców miast.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 27 z 8 lipca 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiespodziewana zmiana na sesji. Radni uchwalili zakaz dla furgonetek z antyaborcyjnymi i homofobicznymi treściami
Następny artykułPrzyduszony przyczepą rolniczą