A A+ A++

Wiosna to nie tylko czas odrodzenia przyrody, ale również okres, w którym nasze działania mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje dla środowiska. Wypalanie traw, praktykowane przez niektórych mieszkańców, stanowi poważne zagrożenie zarówno dla przyrody, jak i bezpieczeństwa ludzi oraz mienia.

  1. Wypalanie traw to działanie szkodliwe dla ekosystemów.
  2. W 2023 roku straż pożarna interweniowała 2202 razy w związku z pożarami traw w regionie.
  3. Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale i nielegalne.
  4. Akcja informacyjna ma na celu edukację i zapobieganie tego typu zdarzeniom.

Wiosenne wypalanie traw to problem, który co roku powraca w wielu regionach Polski, w tym także w naszym województwie. Mimo licznych ostrzeżeń i kampanii edukacyjnych, straż pożarna wciąż boryka się z licznymi wyjazdami do pożarów traw. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ponad dwa tysiące takich interwencji. Jest to jasny sygnał, że nadal duża część społeczności nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z tym zjawiskiem.

Niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw są wielorakie. Począwszy od degradacji gleby, poprzez zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków zwierząt, aż po realne zagrożenie pożarowe, które może skutkować utratą mienia, a nawet życia. Co więcej, wypalanie traw jest działaniem nielegalnym, za które grożą surowe konsekwencje prawne, w tym wysokie grzywny.

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych każdego roku organizuje akcję informacyjną “Zakaz wypalania traw”, mającą na celu podniesienie świadomości mieszkańców na temat skutków tego zjawiska. Apelujemy do wszystkich mieszkańców i organizacji o aktywne włączenie się w działania edukacyjne i pomoc w rozpowszechnianiu wiedzy na ten temat. Pamiętajmy, że ochrona przyrody zaczyna się od nas samych i naszych codziennych decyzji.

Wypalanie traw to nie tylko kwestia prawna, ale przede wszystkim etyczna. Każdy z nas ma obowiązek dbać o otaczające nas środowisko. To, jak postępujemy, wpływa nie tylko na nasze bezpośrednie otoczenie, ale też na przyszłe pokolenia. Nie bądźmy obojętni – działajmy razem na rzecz ochrony naszej przyrody.

Wg inf z: Urząd Miasta w Jeleniej Górze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie nagranie Mike'a Tysona budzi niepokój. “Przykro się to ogląda” [WIDEO]
Następny artykułУ сталічным гандлёвым цэнтры пройдуць контратэрарыстычныя вучэнні