Od czwartku do soboty (11-13 kwietnia) na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów trwają XXX Mistrzostwa Polski Old Boys w Hokeju na Lodzie. W awizowanych składach m.in. Gabriel Samolej, którego Amerykanie nazwali… archaniołem, utytułowany napastnik Polonii Bytom Adam Goliński oraz Krzysztof Zapała, który rozegrał ponad 130 spotkań w reprezentacji Polski. Wstęp na mecze jest bezpłatny.

W Mistrzostwach Polski Old Boys rywalizują hokeiści, którzy nie grają już zawodowo, ale wciąż mają duże umiejętności i ogromną chęć do rywalizacji. W Bytomiu dziesięć hokejowych drużyn z całego kraju walczy o tytuł mistrza Polski. W turnieju występują zawodnicy powyżej 35. roku życia, a rywalizacja toczy się 2 x 20 minut.

Legenda w rezerwie

Rezerwowym bramkarzem Podhala Nowy Targ, które broni tytułu mistrzowskiego, jest 62-letni Gabriel Samolej. Wychowanek Podhala w 1988 roku przeniósł się do Polonii Bytom z którą zdobył trzy tytuły mistrzowskie i w każdym z tych sezonów był kluczowym zawodnikiem złotej drużyny. Trzykrotnie wziął udział w igrzyskach, a światowe media szczególnie zachwycały się jego rewelacyjnym występem w Calgary przeciwko gospodarzom. To był mecz życia Samoleja. Kanadyjczycy wygrali tylko 1:0, a golkiper bronił jak natchniony. Dziennikarz amerykańskiego „USA Today” napisał, że „polskiej bramki strzegł Archanioł Gabriel”. Samolej znalazł się wtedy w trójce najlepszych bramkarzy igrzysk, a niemiecki magazyn „Eishockey” umieścił go w szóstce All-Star igrzysk.

W poprzednim roku Szarotki pokonały w finale MP Old Boys Unię Oświęcim 3:2. W zwycięskiej ekipie dobrze prezentował się napastnik Krzysztof Zapała, który wystąpi także w Bytomiu. 42-letni wychowanek Podhala ma za sobą bogatą karierę reprezentacyjną, z orzełkiem na piersi rozegrał 135 spotkań i strzelił 30 goli.

Mocna Polonia

W poprzednim roku w MP Polonia Bytom uplasowała się na 4. miejscu. Teraz zespół znowu będzie walczył o medal, a w jego składzie jest m.in. 58-letni Adam Goliński, były znakomity napastnik, który w latach 80. i na początku 90. zdobywał z Polonią złote medale. To także wychowanek bytomskiego klubu, który świętował triumfy już w drużynach juniorskich. W bytomskim zespole liczą także na 36-letniego Błażeja Salamona, który grał w reprezentacji Polski oraz zdobył ostatni dla Polonii medal w najwyższej klasie rogrywkowej. W 2017 roku niebiesko-czerwoni uplasowali się na trzecim miejscu. W starciach o brąz, które były rozgrywane do dwóch zwycięstw, w pierwszym meczu w Nowym Targu poloniści wygrali 3:1. Spotkanie numer dwa przy Pułaskiego obserwował komplet widzów, a po trzech tercjach wynik był bezbramkowy. W 7. minucie dogrywki złote trafienie zanotował Salamon. – Spełniłem swoje marzenie! – cieszył się wtedy napastnik. W bytomskim zespole zagra także m.in. wychowanek Polonii Dariusz Jędrzejczyk, który od lat realizuje się jako trener, były reprezentant Polski Andrzej Banaszczak oraz bramkarz Zbigniew Szydłowski, który ponad dwie dekady temu zdobył z Polonią brązowy medal w lidze.

W zespole Unii Oświęcim liderem ma być 40-letni Patryk Noworyta, który jest jednym z najbardziej utytułowanych hokeistów polskiej ligi. W swojej karierze zdobył aż dziewięć tytułów mistrza Polski. W Zagłębiu Sosnowiec zagra Artur Ślusarczyk, MVP turnieju sprzed roku, który dla kadry narodowej strzelił 40 goli.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Polonia Bytom Oldboys  – pierwsze Mistrzostwa Polski Old Boys w hokeju na lodzie odbyły się 1993 r.
w Tychach. Drużyna Hokejowa Old Boys Polonia Bytom powstała w 2009 r, a od 2011 regularnie bierze udział w krajowych rozgrywkach. Największymi sukcesami bytomskiej ekipy jest brązowy medal w 2013 roku oraz srebrny w 2017.