A A+ A++

Protestujący medycy wcześniej uzależniali przystąpienie do rozmów od udziału w nich premiera Mateusza Morawieckiego. W ubiegłym tygodniu kilkukrotnie nie przyszli na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Odmówili też spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak powiedział wczoraj rzecznik protestujących Gilbert Kolbe, przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia zmienili zdanie i postanowili jednak wziąć udział we wtorkowym spotkaniu w MZ ze względu na “tragedię, która wydarzyła się w białym miasteczku”. W sobotę przed południem podczas konferencji prasowej komitetu protestacyjno-strajkowego w Warszawie starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia, w wyniku którego zmarł.

Niedzielski zaprasza protestujących medyków na rozmowy. Pierwsze już jutro

“Podjęliśmy decyzję o zakończeniu spirali nienawiści”

Poczuliśmy się pozostawieni sami sobie, bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony rządzących. Musieliśmy sami, w ramach działalności Komitetu, zadbać o wsparcie psychologiczne. Dlatego podjęliśmy decyzję o zakończeniu spirali nienawiści, która coraz bardziej przybiera na sile. Stwierdziliśmy, że dobro pacjentów i pracowników ochrony zdrowia jest ważniejsze niż przepychanki polityczne (…) Zdecydowaliśmy, że weźmiemy udział w spotkaniu z MZ – powiedział PAP Kolbe.

Jesteśmy jak najbardziej dobrej myśli – uważamy, że postulaty, które zaproponowaliśmy są realne, są do zrobienia, co potwierdzają także eksperci. (…) Liczymy na to, że MZ także wykaże się dobrą wolą – dodał Kolbe.

Mężczyzna postrzelił się na terenie “białego miasteczka”. Zostawił list

“Cichy dyżur” w “białym miasteczku”

W związku z sobotnim wydarzeniem w “białym miasteczku”, protestujący medycy zmienili formułę jego działalności na “cichy dyżur”. Zmiana formuły nie oznacza jednak likwidacji “białego miasteczka” – protestujący nadal w nim przebywają i nocują. W poniedziałek ok. południa w “białym miasteczku” nadal rozstawione były namioty protestujących medyków. Na tablicach i transparentach wypisano hasła z postulatami. “Białe miasteczko” jest jednak wyludnione – nie odbywają się w nim już debaty i konferencje.

Otworzyliśmy “białe miasteczko” ponownie po wcześniejszym zawieszeniu, ale zdecydowaliśmy, że nie będziemy prowadzić już edukacji zdrowotnej na tak szeroką skalę, jak było to wcześniej. Będziemy jednak rozmawiać z pacjentami, którzy zachcą do nas przyjść i będziemy wspierać się w gronie pracowników ochrony zdrowia – powiedział Kolbe.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

“Białe miasteczko” zawiesza działalność. Protestujący: Ogłaszamy czas ciszy i żałoby

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChcą zagospodarować plażę u ujścia Świdra
Następny artykułPotraktowali nasze dzieci jak przestępców