A A+ A++

Dobre maniery na co dzień, poprawne zachowanie w różnych sytuacjach, etykieta na oficjalnych spotkaniach – w czym tkwi istota savoir vivre? No cóż, krótko mówiąc, cały ambaras dobrego wychowania  tkwi w tym, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny. A zatem dziś drodzy czytelnicy pamiętajcie o tym, by:

  • „Nie obracać się w towarzystwie tyłem do innych, nie kichać, nie spluwać przed nimi, kichając, odwrócić się na stronę i nos chustką zasłonić; spluwać w piaseczniczkę (a gdy tej nie ma w chustkę), nigdy zaś na posadzkę lub dywan.”
  • „Nie marszczyć czoła, ani nosa, ale na twarzy niech się maluje spokój, pogoda, łagodność z powagą. Pamiętaj, że aby spojrzenie twe i twarz wzbudzała przyjemne uczucie i poszanowanie w innych, powinieneś się starać, by dusza twa ukochała to, co jest dobrem, a brzydziła się jak najwięcej wszelką myślą, i żądzą występną.”

Takie rady mieszkańcom przedwojennej Polski dawał autor poradnika „Człowiek dobrze wychowany, czyli wskazówki odpowiedniego zachowania się w domu i w towarzystwie” z roku 1917.

Pamiętajcie, że uśmiech i życzliwość to podwaliny dobrego wychowania, życzymy więc wszystkim kulturalnego świętowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWanna zatopiona w kolorze butelkowozielonym
Następny artykułOSP FRANCISZKOWO MA NOWĄ REMIZĘ