A A+ A++

Dziesięcioro sędziów, członków Kolegium Sądu Najwyższego wydało we wtorek oświadczenie w związku z orzeczeniem TSUE i decyzjami I Prezes SN.

Manowska stwierdziła, iż nie dostrzega obecnie „pilnych zagadnień, należących do kompetencji Kolegium, które uzasadniałyby organizację posiedzenia tego organu w trybie ekstraordynaryjnym”.

We wtorek sędziowie wchodzący w skład Kolegium SN wydali oświadczenie, w którym wskazują, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 r. i wcześniejsze postanowienie z 14 lipca 2021 r. powinny spowodować niezwłoczne zawieszenie wszelkich czynności Izby Dyscyplinarnej. Jak przy tym podkreślają, wykonanie wyroku należy w pierwszej kolejności do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Zdaniem sędziów “wydane w dniu 16 lipca 2021 r. przez Pierwszą Prezes SN dr hab. Małgorzatę Manowską zarządzenie, które umożliwia działanie Izby Dyscyplinarnej w pełnym zakresie jest sprzeczne z wymienionym wyrokiem i stanowi naruszenie prawa”.

W oświadczeniu zwrócono też uwagę, że “odmowa zwołania w trybie pilnym posiedzenia Kolegium SN w powyższej sprawie, uniemożiwiające dyskuję w tej szczególnie ważnej i nie cierpiającej zwłoki kwestii, stanowi zaniechanie należytego wykonywania uprawnień Pierwszego Prezesa”.

Przypomnijmy, iż w minionym tygodniu TSUE najpierw w środę wydał zabezpieczenie, w którym wprost zabronił Izbie Dyscyplinarnej zajmowania się sprawami immunitetowymi sędziów i unieważnił wszystkie jej wcześniejsze uchwały.

Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednak, że stosowanie nakładanych przez TSUE środków tymczasowych w sprawach dotyczących sądownictwa jest niezgodne z polską konstytucją.

Dzień później, w orzeczeniu unijny Trybunał stwierdził, że utworzona … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWystawa z okazji 60-lecia Azotów
Następny artykułPR przekazuje do sądu maile dotyczące Listy Przebojów Trójki