A A+ A++

W trzeci czwartek maja (w tym roku był to 19 maja) obchodzony jest na Ukrainie Dzień Wyszywanki. SDK Tęcza zaprasza na wspólne świętowanie, podczas którego na uczestników czekać będzie szereg atrakcji. W godzinach 17.00-19.00 mieszkańcy naszych osiedli będą mogli podziwiać ukraińskie rękodzieło podczas kiermaszu, zobaczyć pokaz wyszywanych koszul czy wziąć udział w konkursach. Głównym punktem programu będzie koncert zespołu Czornobrywc’i.

Wyszywanka to przede wszystkim charakterystyczna, tradycyjna ukraińska koszula z wyszywanymi wzorami głównie na mankietach i kołnierzach oraz przedniej części koszuli. – Wyszywanki są bardzo ważne dla naszego narodu, bo to część naszej kultury i tradycji, chociaż Dzień Wyszywanki stał się modny dopiero niedawno – mówi  Oksana Mytiai z Międzynarodowego Centrum Pomocy Psychologicznej. – Zostało zapoczątkowane w 2007 roku przez studentów uniwersytetu w Czerniowicach. Na pomysł wpadła Lesja Woroniuk, która wraz z kolegami z roku zaczęła w każdy trzeci czwartek maja przychodzić na uczelnię ubrani w koszule z wyszywanką. Początkowo to była szkolna akcja, która przerodziła się w narodowy Dzień Wyszywanki. Wyszywana koszula to element naszego stroju ludowego, a zatem też tożsamości narodowej. Zakładamy je na ważne wydarzenia rodzinne i święta religijne czy obchody państwowe. Wyszywanki kiedyś kojarzyły się z osobami o silnym przywiązaniu do tradycji, demonstrujących swoją swą przynależność narodową. Teraz stały się modne i noszą je wszyscy. Obok ukraińskiej flagi są jednym z najważniejszych symboli narodowych. Poszczególne regiony mają swoje tradycyjne wzory oraz preferowane kolory czy tematy. Dzień Wyszywanki stał się świętem, w którym wyrażamy naszą odrębność narodową za pomocą pięknie wyszywanych strojów. Aktualnie jest również symbolem walki o naszą wolność i niepodległość – dodała.

Na koncert obowiązują wejściówki, które będzie można odbierać od 8 maja br. w naszych klubach osiedlowych i SDK Tęcza. Wydarzenie objęte patronatem przewodniczącej Rady Miasta Tychy Barbary Koniecznej.

Zespół Czornobrywc’i powstał w 2021 r. Mieszkańcy Rybnika i okolic w ramach jednego z projektów Stowarzyszenia 17-stka stworzyli zespół integracyjny pod nazwą 28 dzielnica Rybnika. W Rybniku oficjalnie jest 27 dzielnic. Z racji tego, że w Rybniku mieszka około 10 tys. Ukraińców, powstała 28 dzielnica, którą tworzą Ukraińcy. Na jednym z wydarzeń ukraińskiego narodu, powołano utalentowanych muzyków do zaśpiewania kilku utworów w języku ukraińskim. Tak się zaczęła przygoda zespołu wokalnego 28 dzielnicy pod nazwą Czornobrywc’i.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLaureaci XIX Konkursu Plastycznego „Współcześni Rycerze św. Floriana”
Następny artykułW 80. rocznicę wysadzenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w Warszawie stworzyli “żywy pomnik”