A A+ A++

Od tego roku kobiety w branży morskiej będą miały swoje święto. A to za sprawą rezolucji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu będziemy obchodzić 18 maja.

Jak podaje IMO, kobiety stanowią integralną część siły roboczej w sektorze morskim, przyczyniając się do sukcesu linii żeglugowych, portów, usług lądowych i innych. W przyjętej 31 stycznia br. rezolucji Organizacja zachęca państwa członkowskie IMO, przemysł morski i wszystkie inne podmioty związane z gospodarką morską do promowania i obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet na Morzu.

Celem ustanowienia święta jest promowanie rekrutacji, zatrzymywania i trwałego zatrudnienia kobiet w sektorze morskim, podniesienie ich rangi w sektorze morskim, wzmacnianie zaangażowania IMO w realizację celu 5. Zrównoważonego Rozwoju (równość płci) ONZ oraz zapobieganie obecnej nierównowadze płci w zatrudnieniu na morzu.

– Ten dzień dla kobiet na morzu będzie przedłużeniem wysiłków na rzecz osiągnięcia 5. celu zrównoważonego rozwoju w zakresie równości płci. Jest to doskonała kontynuacja tematu z 2019 r., dotyczącego wzmocnienia pozycji kobiet na morzu i rezolucji Zgromadzenia przyjętej w 2019 r. Cieszę się, że państwa członkowskie przyłączyły się do apelu o stworzenie środowiska bez barier dla kobiet, tak aby wszystkie kobiety mogły w pełni, bezpiecznie i bez przeszkód uczestniczyć w działaniach społeczności morskiej, w tym żeglugi morskiej i w przemyśle morskim – powiedział Kitack Lim, Sekretarz Generalny IMO.

Z okazji nowego święta, w czwartek 18 maja odbędzie się wirtualne sympozjum poświęcone wspieraniu środowiska pracy bez barier dla kobiet na morzu, na które można rejestrować się na platformie ZOOM

IMO zaprasza także kobiety pracujące w branży morskiej do dzielenia się w mediach społecznościowych ( Twitter (@IMOHQ), LinkedIn, Instagram, Facebook) zdjęciami przedstawiającymi je w ich środowisku pracy z hashtagiem: #WomenInMaritimeDay.

Kobiety na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Od kilku lat Uniwersytet Morski w Gdyni włącza się w wydarzenia projektu „Dziewczyny na Politechniki” Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Również w tym roku, 7 kwietnia, Uczelnia zorganizowała w ramach Dni Otwartych UMG„Dzień Otwarty (nie tylko) dla Dziewczyn”.  

Przybyłe na spotkanie tegoroczne maturzystki wysłuchały wykładów i prezentacji wygłoszonych nie tylko przez wykładowców Uczelni, ale również studentkę Uniwersytetu. Dr Monika Szyda z Zakładu Zarządzania i Ekonomii Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości wygłosiła prelekcję pt. „Zróżnicowanie kulturowe a witryny firmowe”. O „Turystyce z kobiecej perspektywy” mówiły z kolei dr inż. Aleksandra Grobelna i dr Ewa Wyszkowska z Zakładu Marketingu i Metod Ilościowych Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości. Część prelekcyjna wydarzenia zakończyła się prezentacją Natalii Winiarskiej, przewodniczącej Rady Kół Naukowych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studentki IV roku na Wydziale Nawigacyjnym, która opisała „Uniwersytet Morski widziany oczami studentki”

– Nasza uczelnia z roku na rok przyjmuje coraz więcej kobiet, które nie ulegają stereotypom i realizują swoje marzenia, wybierając studia na Uniwersytecie Morskim. Ich wybór jest tym bardziej oczywisty i zrozumiały, że rozwój branży morskiej, nowe technologie generują nowe miejsca pracy w sektorze gospodarki morskiej, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Kobiety kierują projektami, pracują na statkach, ba – dowodzą nimi, zarządzają łańcuchami dostaw, logistyką i transportem w firmach, tworzą aplikacje internetowe i mobilne. Jesteśmy chyba jedyną z nielicznych uczelni technicznych w naszym kraju, gdzie na jednym z wydziałów dziekan i wszyscy trzej prodziekani to kobiety. Wydział funkcjonuje wzorowo. W maju 2022 roku, decyzją International Maritime Organization IMO, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. UMG jest członkiem IMO, a nasze studentki rozwijają swoje kompetencje i zainteresowania w takim samym stopniu jak mężczyźni. A nawet więcej, bo mogą korzystać z programów IMO wspierających misję zrównoważonego rozwoju ONZ w zakresie płci i wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet. Branża morska oferuje kobietom pracę nie tylko we flocie handlowej, ale również w przemyśle stoczniowym, logistyce i branży offshore. Mimo iż obszar ten jest postrzegany jako typowo męski, kobiety z powodzeniem potrafią sprostać stawianym im wyzwaniom – mówi Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit.

Na UMG, jak informuje rzecznik uczelni, studentki mają takie same prawa i możliwości działania i angażowania się w życie Uczelni, jak studenci. Niemal 40% składu osobowego Kompanii Reprezentacyjnej Uniwersytetu stanowią dziewczyny. Studiują one na wszystkich wydziałach Uczelni. Wśród studentów studiów stacjonarnych (2633 osób) jest 820 kobiet. Na UMG studiuje również 78 cudzoziemców, w tym 21 kobiet, a zatem na studiach stacjonarnych wśród 2711 osób jest 841 dziewczyn. Z kolei na studiach niestacjonarnych wśród 876 osób (w tym 9 cudzoziemców) jest 256 kobiet. Łącznie na UMG studiuje obecnie 1076 kobiet (dane z 31.12.2021). 

– Morze długo mnie fascynowało, a uczelnię wybrałam bez trudu – Uniwersytet Morski w Gdyni. Obecnie jestem studentką II roku kierunku Nawigacja, specjalność Transport Morski. Jej celem jest kształcenie przyszłych oficerów Marynarki Handlowej. Uniwersytet Morski w Gdyni w pełni przygotowuje do zawodu. Uczelnia posiada nowoczesne laboratoria, w tym symulatory mostka nawigacyjnego statku. Dodatkową motywacją są świetni wykładowcy, przekazujący wiedzę z sercem i pasją. Dla wielu zaskoczeniem na naszej Uczelni są dziewczyny. Jednak radzą sobie bardzo dobrze i jest ich coraz więcej. Uczelnia daje też możliwości rozwoju. Osobiście pełnię służbę w Kompanii Reprezentacyjnej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i aktywnie działam w Kole Naukowym Nawigator – mówi Kinga Żochowska, studentka II roku na kierunku Nawigacja.

Absolwenci UMG bardzo często pozostają w stałym kontakcie z Uczelnią. Stają się ekspertami w swojej dziedzinie i w naturalny sposób, działając w branży morskiej, utrzymują relacje z Uniwersytetem.

– Nasze absolwentki są szczególnymi mentorkami dla obecnych studentek oraz dla kandydatek na studia wyższe, które szukają inspiracji w wyborze dalszej drogi edukacji. Pracując na statkach floty handlowej, pomagają w organizowaniu staży i praktyk na statkach, promują Uczelnię w mediach wewnętrznych Uniwersytetu, podczas wydarzeń akademickich, w mediach. Absolwentki UMG pracę znajdują zarówno we flocie morskiej, jak i w firmach branży lądowej, Uczelnia kształci bowiem nie tylko przyszłych oficerów floty handlowej, ale również kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego. Ponadto UMG prowadzi także kształcenie uzupełniające dla oficerów i socjalistów gospodarki morskiej – informuje Bartosz Tobieński, kierownik Biura Promocji i Komunikacji UMG.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec pandemii. Co się zmieni?
Następny artykułAutocasco na motocykl. Czy warto, ile to kosztuje, na co uważać