A A+ A++


Dekoracje w Mińsku z okazji białorusko – rosyjskiego święta, zdj.: TK/ Biełsat

Ćwierć wieku temu ówcześni prezydenci Rosji i Białorusi Borys Jelcyn i Alaksandr Łukaszenka podpisali umowę o wspólnocie dwóch państw. Mimo wyraźnych problemów w integracji, dziś politycy z Moskwy i Mińska wymieniają się komplementami.

Alaksandr Łukaszenka, który jest przewodniczącym Wyższej Państwowej Rady Państwa Sojuszniczego, pozdrowił Białorusinów i Rosjan z okazji Dnia Jednoczenia Narodów Białorusi i Rosji. Jego zdaniem, sojusz dwóch państw pomógł pokonać kłopoty gospodarcze.

– Nie tylko zachowaliśmy, ale też zwiększyliśmy współpracę w produkcji, edukacji i kulturze – oświadczył.

Wśród wspólnych sukcesów, rządzący w Mińsku wymienił „wysłanie aparatów kosmicznych, stworzenie superkomputerów”, a także uruchomienie elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi.

Białoruś największym dłużnikiem Rosji

Dla Alaksandra Łukaszenki ogromne znaczenie miało też wsparcie z Moskwy w zeszłym roku. Wyraźnie sugeruje, że oba państwa znalazły się w tej samej sytuacji politycznej.

– Pandemia do granic możliwości zaostrzyła negatywne geopolityczne trendy i dziś Białoruś i Rosja doświadczają bezprecedensowych nacisków z zewnątrz.

Według niego, w tej sytuacji konsolidacja we wszystkich sferach pozwala „szybko i efektywnie reagować na całe spektrum współczesnych wzywań i zagrożeń, gwarantuje bezpieczeństwo i strategiczną stabilność w regionie”.

Wiktar Babaryka uważa, że Białoruś utraciła “realną niepodległość” w wyniku działania władz

Pozdrowienia przekazał też Władimir Putin. W „telegramie” do Alaksandra Łukaszenki dość lakonicznie zaznacza, że w ciągu 25 lat udało się wiele zrobić dla wzmocnienia rosyjsko – białoruskich kontaktów.

– Moskwa i Mińsk koordynują wysiłki na arenie międzynarodowej wnosząc znaczny wkład w zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa na przestrzeni euroazjatyckiej – dodał.

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział z kolei, że fakt wysłania życzeń świadczy o tym, że Kreml przywiązuje duże znaczenie do integracji.

– Etapy integracji mogą być rozciągnięte w czasie w zależności od chęci jednej ze stron. Mogą się wydłużać itp. To ruchoma materia – dodał.

Jego zdaniem, jest to najdalej posunięty format współpracy na terytorium byłego ZSRR.

Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin, zdj.: Biuro prasowe Kremla

Białoruś zapowiada, że do końca kwietnia uzgodni zasady integracji z Rosją

Wbrew oficjalnemu optymizmowi, nadal do uzgodnienia pozostało 7 z 28 map drogowych integracji dwóch państw. Miało to nastąpić jeszcze do końca 2019 roku. Moskwa i Mińsk spierają się cały czas o kwestie celne, podatkowe oraz rynki gazu, ropy itp.

pp/belsat.eu wg Biełta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie zorganizowali zbiórkę dla bezdomnych
Następny artykułRząd PiS nie dał pieniędzy na szkołę i ścieżki rowerowe w centrum Poznania. “Na tę drogę trzeba będzie poczekać”