A A+ A++

Dzielnice Katowic odwiedzi “smogobus”, zachęcający do wymiany pozaklasowych źródeł ciepła

22.10.2020r. 16:02

Aby zachęcać mieszkańców Katowic do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym samorządu, tamtejszy magistrat przygotował “smogobusa”. Ma on do grudnia odwiedzić wszystkie dzielnice miasta.
Jak wynika z czwartkowej informacji katowickiego magistratu, “smogobus” będzie głównym elementem rozpoczynającej się tego dnia akcji #nieTruj, w ramach której powstały również filmy i inne materiały edukacyjne. “Smogobusem” podróżowali będą pracownicy Urzędu Miasta, mający m.in. promować wymianę kotłów węglowych przy wykorzystaniu miejskich dotacji.

W odpowiednio przygotowanym mikrobusie będzie można złożyć wniosek o dotację do wymiany źródła ciepła. Pracownicy magistratu mają też informować o ekologicznych sposobach ogrzewania, finansowych systemach wsparcia miasta (w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania i montaż odnawialnych źródeł energii) czy o rządowym programie Czyste Powietrze.

Cytowany w czwartkowej informacji prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że główną przyczyną smogu w regionie są stare kotły węglowe. “Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystały z tej możliwości” – zaznaczył.

“Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest ok. 18 tys. systemów grzewczych opartych o węgiel. Dlatego postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus, by w ten sposób zmotywować mieszkańców do składania wniosków o wymianę kopciuchów. Oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł” – podkreślił prezydent Katowic.

Jak wymienił, miejskie dotacje mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. W latach 2015-2019 w katowickim programie dofinansowano wymianę 3735 źródeł ciepła, kosztem 30,7 mln zł.

“Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego ruszamy w trasę smogobusem, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, aby złożyć wniosek o wymianę kotła” – uściślił kierownik działającego w magistracie Biura Zarządzania Energią Daniel Wolny.

Smogobus ma ruszyć w trasę we wtorek, 27 października i w przyszłym tygodniu odwiedzić dzielnice: Podlesie i Kostuchnę. Jego trasa zakończy się w grudniu – po odwiedzeniu 25 lokalizacji. Pojazd ma kursować w godzinach dogodnych dla mieszkańców – popołudniami i w soboty.

Smogobus będzie oznakowany, a harmonogram wizyt w dzielnicach dostępny na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii, czyli prowadzonego przez magistrat punktu informacyjnego w zakresie ekologicznego ogrzewania i źródeł czystej energii.

Jednym z głównych elementów kampanii #nieTruj ma być upowszechnianie wyników przeprowadzonych na Śląsku badań, pokazujących model opadania pyłów wydobywających się z indywidualnego źródła (np. domowego pieca węglowego) wraz z ukazaniem jego wpływu na bezpośrednie sąsiedztwo. Badania te potwierdziły, że największy opad pyłu z takich pieców następuje w odległości 20-40 m, czyli dwóch lub trzech najbliższych domów.

Od 2015 r. Katowice starają się uatrakcyjniać program wymiany starych kotłów węglowych. Miasto kładzie też nacisk na popularyzację transportu publicznego – m.in. poprzez zakup w latach 2015 – 2019 120 nowych autobusów, w tym elektrycznych (projekt o łącznej wartości 151 mln zł) czy też ukończoną w tym roku budowę trzech centrów przesiadkowych (240 mln zł).

Od 2014 r. w Katowicach realizowane są projekty termomodernizacji budynków o wartości ponad 100 mln zł. Od 2019 r. działa rozbudowany system monitoringu jakości powietrza – na stronie powietrze.katowice.eu mieszkańcy mogą sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyjmowanie leków przez skórę. Biotts u progu przełomu w medycynie
Następny artykułPołów z niespodziewanym finałem. Gigantyczny krokodyl znaleziony w RPA