A A+ A++

Działalność profesjonalnej firmy transportowej – na czym polega i jak działa?

Gospodarka światowa rozwija się w błyskawicznym tempie. Szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ja jednym z powodów, dzięki któremu może zachodzić takie zjawisko, jest oczywiście transport drogowy towarów. Branża transportowa to jedna z kluczowych gałęzi handlu. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega przewóz towarów. 

Czym zajmuje się firma transportowa?

Firm transportowych pojawia się obecnie coraz więcej. A to wszystko z powodu niezwykle dużego zapotrzebowania na usługi przewozu towarów. Sam transport jest branżą niezwykle szeroką i zróżnicowaną. Dzieli się ona na wiele poszczególnych dziedzin, a każda specjalizuje się w nieco innym obszarze. Jednak u podstaw, każda firma transportowa ma właściwie jedną, konkretną misję – dostarczać towary od adresu, do adresu na czas. Oczywiście drogą lądową. I mówiąc w dużym skrócie, to tym właśnie zajmują się firmy transportowe.

Przewóz towarów to jednak znacznie więcej niż jedynie dostarczenie ich od kontrahenta pod hale magazynowe i z powrotem. To szereg wielu innych działań i procesów, które należy zaplanować i przeprowadzić w odpowiedni sposób. Od tworzenia sieci połączeń, które zapewnią maksymalnie szybką dostawę, po wyposażenie środków transportu tak, by gwarantowały odpowiednie warunki przewozowe dla konkretnych towarów. Dlatego też logistyka, pełni w tej branży bardzo ważą rolę.

Jak widać, firma transportowa to biznes, który wymaga ogromnego zaangażowania, wiedzy i doświadczenia w sektorze dostaw i nie tylko. Jest także mnóstwo warunków ustalanych przepisami, jakie należy spełnić, by móc prowadzić taką działalność. Tym samym, sam skuteczny przewóz towarów to efekt długiej listy poprzedzających go działań, jakie musiały zostać wykonane przez pracowników firmy.

Usługi transportowe – rodzaje

Usługi transportowe podzielić można na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim wyróżnić można transport międzynarodowy i krajowy. Pierwszy, jest kluczowy w imporcie i eksporcie towarów. Drugi natomiast pozwala na sprawną wymianę towaru między kontrahentami na terenie Polski. Oba te rodzaje transportu stanowią fundament sprzedaży.

Takie usługi można podzielić także ze względu na rodzaj przewożonego towaru. Na rynku działają zarówno firmy specjalizujące się w konkretnych produktach, jak i takie, które dysponują flotą przystosowaną do przewozu różnorodnych towarów i oferują kompleksowe usługi transportowe.

Załadunek i rozładunek towaru – jak wygląda procedura?

Załadunek i rozładunek towarów to jeden z najważniejszych elementów procesu transportowania. Cała ta procedura przeważnie odbywa się bez obecności kierowcy. Ten bowiem podjeżdża pod hale produkcyjne, a załadunkiem oraz rozładunkiem zajmują się już specjaliści z tego zakresu.

Hale magazynowe wyposażone są w specjalne miejsca parkingowo-załadunkowe i to właśnie tam odbywa się to wszystko. Czas trwania całego procesu może wynieść od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin – w zależności od rodzaju załadunku. Niektóre towary wymagają zastosowania dodatkowych systemów zabezpieczających, co wydłuża proces.

Serwis samochodów ciężarowych – gdy potrzebna jest pomoc

Firmy transportowe muszą pamiętać o bardzo częstym serwisowaniu pojazdów. Tiry przewozowe wymagają dokładnego sprawdzania ich stanu technicznego niemal po każdej dłuższej trasie. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z silnikiem, jak i samymi naczepami. Dzięki temu szansa na wystąpienie jakiejś awarii w na drodze jest znacznie mniejsza.

Takie awarie czasem się jednak zdarzają. Najczęściej dotyczą opon, więc z pomocą powinna przyjść tu wulkanizacja. TIR to jednak nie samochód osobowy, który może udać się w tym celu do pierwszego lepszego warsztatu. Tutaj niezbędny jest profesjonalny serwis opon. W zakresie, jakim jest wulkanizacja TIR może liczyć na wsparcie firmy, która specjalizuje się w naprawach i wymianie opon pojazdów wielkogabarytowych.

Rozwój branży transportowej – czy założenie firmy transportowej wciąż się opłaca?

W związku z tym, że transport międzynarodowy i krajowy rozwija się tak szybko, coraz więcej osób decyduje się na dołączenie do tej branży i otwarcie własnej firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak, czy biorąc pod uwagę niezwykle szeroki zakres działań i obowiązków, warto założyć firmę transportową? Taki pomysł ma bez wątpienia zarówno zalety, jak i wady.

Zaczynając od minusów, branża transportowa cechuje się dużą konkurencyjnością. Jednocześnie jednak zapotrzebowanie na te usługi będzie nieustannie rosło, więc nie jest to właściwie wystarczający argument przeciw. Kolejna sprawa, to szereg warunków, jakie należy spełnić, by możliwe było wykonywanie transportu drogowego po wybraniu formy działalności. Przede wszystkim należy zdobyć różnego rodzaju zezwolenia i posiadać certyfikat kompetencji zawodowych.

Jednak w przypadku wyboru działalności i branży tak prężnie rozwijającej się, lista korzyści jest z pewnością znacznie bardziej przekonująca. Firma transportowa, przy odpowiednim prowadzeniu, to przede wszystkim fantastyczny pomysł na dochodowy i stabilny biznes. A o to dziś przecież niełatwo.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPamiątkowa szafa sterownicza z Polkoloru
Następny artykułPasażerka próbowała wtargnąć do kokpitu. Samolot musiał awaryjnie lądować