A A+ A++

Członek korpusu służby cywilnej ma być lojalny wobec urzędu, przełożonych i kolegów oraz powściągliwy w publicznych wypowiedziach. Nie oznacza to jednak braku możliwości zgłaszania nieprawidłowości.

Implementacja wymogów wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa o ochronie sygnalistów) nie dotyczy jedynie podmiotów z sektora prywatnego. Obowiązki wskazane w tym akcie prawnym obligują do wprowadzenia odpowiednich mechanizmów zgłaszania naruszeń również podmioty z sektora publicznego. Mówiąc o sektorze publicznym mam na myśli wszelkie organy władzy publicznej – zarówno państwowe, jak i samorządowe (np. urzędy gmin).

Podmioty z sektora prywatnego, często będące powiązane korporacyjnie międzynarodowo, w pewnej części znają lub już dobrowolnie stosują określone mechanizmy, które po implementacji dyrektywy staną się w Polsce obowiązkowe. Dla większości podmiotów z sektora publicznego wprowadzane zasady będą natomiast nowością. Stąd tak istotne jest właściwe przygotowanie tych instytucji do zmian.

Czytaj ta…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlanka Kot idzie w ślady taty. Nastolatka jest bardzo podobna do aktora
Następny artykułW których regionach najpierw będą wprowadzane obostrzenia covidowe?