A A+ A++

O inicjatywie dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz Piotra Cywińskiego głośno zrobiło się pod koniec września. Napisał wtedy list do prezydenta Nigerii, apelując o ułaskawienie 13-latka skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Omar Farouq miał się go dopuścić podczas kłótni z kolegą.

– Niezależnie od tego, co powiedział, ze względu na swój wiek chłopiec nie może być traktowany jako w pełni świadomy i odpowiedzialny za swoje czyny

– pisał w liście do prezydenta Nigerii Cywiński.- Nie można narazić go na utratę większości jego młodości, pozbawienie życiowych szans, oraz stygmatyzację psychiczną, emocjonalną i edukacyjną, która odbije się na całym jego życiu.

Jednocześnie dyrektor muzeum zadeklarował, że jeśli okaże się, że wypowiedziane przez 13-latka słowa naprawdę wymagają kary w postaci 120 miesięcy w więzieniu, zbierze 120 dorosłych wolontariuszy, z których każdy dobrowolnie spędzi miesiąc za kratami zamiast chłopca. Wśród wolontariuszy miał się też znaleźć sam Cywiński.

List bez odpowiedzi

Po miesiącu od wysłania listu okazuje się, że odpowiedzi wciąż brak. Jednocześnie chęć odbycia kary za chłopca zadeklarowało mnóstwo osób. Dlatego dyrektor Cywiński postanowił pójść krok dalej i rozpocząć oficjalną rejestrację wolontariuszy, by udowodnić, że wcześniejsze deklaracje to nie puste słowa.

– 25 września wysłałem list do H.E. Muhhamada Buhari, prezydenta Nigerii. List został opublikowany w najważniejszych mediach na świecie oraz samej Nigerii. Został również wysłany do ambasady Nigerii w Warszawie i przekierowany kanałami dyplomatycznymi do Nigerii. Niestety, do dziś nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi – pisze Cywiński i podkreśla, że chęć odbycia kary więzienia zamiast chłopca zadeklarowało wiele osób z całego świata. Było ich tak wielu, że przedstawiciele Muzeum Auschwitz nie byli w stanie odpowiedzieć wszystkim.

– Jestem osobiście niezwykle wdzięczny każdemu z nich – podkreśla dyrektor placówki.

Chętni do poświęcenia

Dyrektor Cywiński dodaje: – Aby pokazać, że nie były to tylko słowa, rozpoczęliśmy oficjalną rejestrację. Pokażmy, że istniejemy i że jesteśmy gotowi. 

Stwórzmy w ten sposób listę ludzi gotowych poświęcić miesiąc swego życia na rzecz chłopca, którego życie jest w tej chwili bezpowrotnie rujnowane

Formularz rejestracyjny można znaleźć pod adresem: https://tiny.pl/7nwbq. By się zarejestrować, konieczne jest podanie m.in. imienia i nazwiska, kraju zamieszkania, zawodu oraz adresu e-mail.

Dyrektor Cywiński zachęca do dzielenia się informacjami o inicjatywie z każdym, kto może być zainteresowany.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolki potrafią się jednoczyć i pokazać siłę. Czy zawalczą o równe płace?
Następny artykułPotrącenie rowerzystki na ulicy Kozielskiej. Pomogli strażacy, którzy byli świadkami zdarzenia