A A+ A++

Wybudowany w XVIII wieku Dworek Skarbków przejdzie renowację. Miasto szuka firmy, która wykona projekt tej inwestycji.

Znajdujący się przy ul. Okulickiego zabytkowy Dworek Skarbków został wybudowany dla rodziny Mokronoskich. Projekt dworu jest przypisany do architekta Charlesa Pierre Coustou w 1761 r. i po kilkunastu latach został wcielony w życie. Dwór był własnością kolejnych właścicieli miasta – Mokronoskich, a następnie Skarbków. Był on już kilkukrotnie przebudowywany, a obecny wygląd zawdzięcza Izabeli z Poniatowskich Branickiej, która po śmierci męża – hetmana Jana Klemensa Branickiego zamieszkała w Grodzisku z Andrzejem Mokronoskim. W westybulu dworku znajdują się unikalne na skalę polską polichromie ścienne autorstwa Bogumiła Plerscha, zachowały się też m.in. fragmenty oryginalnego wyposażenia i dekoracji. Dwór po II wojnie światowej przeszedł gruntowny remont, ale im bliżej końca XX wieku, tym budynek był w gorszym stanie. Jednak w latach 2000–2001 polichromie zostały uratowane i poddane konserwacji. Następnie, w latach 2002 – 2004 dworek został poddany kompleksowej rewitalizacji. Obecnie znajduje się tam Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Bairda.

SKUTECZNE STRONY WWW

profesjonalne strony www
już od 800 PLN netto

sklepy internetowe
od 1000 PLN netto

nasz atut
20 lat doświadczenia

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków niektóre elementy wymagają pilnej interwencji. Dlatego też Grodzisk ogłosił przetarg na wykonanie projektu inwestycji. Dokumentacja ma obejmować m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej, renowację i częściową wymianę pokrycia dachowego, renowację piwnic polegającą na naprawie systemu hydroizolacji, odnowieniu powierzchni ścian i poprawie wentylacji, naprawa spękań na elewacji i ogrodzeniu od strony ul. Okulickiego, uzupełnienie ubytków fug przy schodach.

Projekt ma być gotowy w ciągu 180 dni od daty podpisania umowy. Potem Grodzisk będzie mógł ogłosić przetarg na realizację renowacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarowice pokonane przez Gracze: „jesteśmy rozczarowani, może nie tyle wynikiem a naszą dyspozycją i grą”
Następny artykułObchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle skromniejsze niż zwykle