A A+ A++

W ten weekend w Australii odbędzie się druga z zaplanowanych dziesięciu tegorocznych rund Formuły 3. W zawodach ponownie wystąpi dwóch młodych kierowców z Polski: 18-letni Kacper Sztuka (MP Motorsport) i 20-letni Piotr Wiśnicki (Rodin Motorsport). Obaj mają nadzieję na znacznie lepsze rezultaty niż podczas występów w otwierającej sezon rundzie w Bahrajnie przed trzema tygodniami.

Australia gości w kalendarzu Formuły 3 dopiero po raz drugi. Rywalizacja odbędzie się na znanym ulicznym torze Albert Park Circuit, na którym w 1953 roku i ponownie w 1956 roku odbyły się wyścigi Formuły 1. Obiekt ten od 1996 roku regularnie gości już Formułę 1, zastąpił w kalendarzu Grand Prix uliczny tor w Adelajdzie. Tor w Melbourne liczy obecnie 5,278 kilometra i jest wykorzystywany wyłącznie raz w ciągu roku, tylko na potrzeby organizacji wyścigu Formuły 1 oraz serii towarzyszących. W inauguracyjnym wyścigu w 1996 triumfował Damon Hill (Williams-Renault). Zawody przeszły do historii m.in. z powodu niebezpiecznej sytuacji, do jakiej doszło tuż po starcie z udziałem Martina Brundle (Jordan-Peugeot), który doszczętnie rozbił swój bolid o bandę okalającą tor. Kierowca wyszedł z tego zdarzenia w zasadzie bez szwanku. W wyścigu tym zadebiutował wówczas Jacques Villeneuve (Williams-Renault), który przeszedł do Formuły 1 po mistrzostwie w amerykańskiej serii CART IndyCar.

Start action, Jacques Villeneuve, Williams FW18 Renault, leads Damon Hill, Williams FW18 Renault, Eddie Irvine, Ferrari F310, and Michael Schumacher, Ferrari F310

Autor zdjęcia: Motorsport Images

Z duetu Polaków rywalizujących w tym roku w Formule 3 na torze w Melbourne ścigał się tylko Piotr Wiśnicki. W zeszłym sezonie reprezentując nowy wówczas w stawce zespół PHM Racing do obu wyścigów przystępował z 26. pozycji startowej. Sprint ukończył na 23. miejscu, a w wyścigu głównym nie dotarł do mety. Polak zakończył wówczas rywalizację po incydencie na siódmym okrążeniu, kiedy w jednym z zakrętów nie opanował bolidu i uderzył tyłem auta w bandę. Jako pierwszy linię mety w wyścigu sprinterskim minął Franco Colapinto (MP Motorsport), ale po serii dyskwalifikacji ostatecznie zwycięzcą sprintu uznano Zaka O’Sullivana (Prema Racing). Członek programu rozwojowego dla młodych kierowców Williams Driver Academy pierwotnie minął metę jako drugi. Wyścig główny wygrał natomiast Gabriel Bortoleto (Trident).

Kacper Sztuka nie startował nigdy na torze Albert Park Circuit. Jednakże w tegorocznej stawce 30. kierowców Formuły 3 jest aż 17. zawodników, którzy nie mieli okazji ścigać się jeszcze na tym obiekcie. Większość kierowców przygotowywała się do tej rundy trenując w ostatnich dniach intensywnie na symulatorze. Tor w Melbourne stanowi jedyny w tegorocznym kalendarzu Formuły 3 obiekt, na którym występują aż cztery strefy DRS. Jego układ pozwala wyprzedzać w różnych miejscach, można zatem spodziewać się sporej dawki emocji w obu nadchodzących wyścigach. W zeszłym roku podczas sprintu i w wyścigu głównym na tor wyjeżdżał samochód sędziowski, podobnie może być również i teraz. Jazda po tym torze odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nitka toru ma pięć lewych i dziewięć prawych zakrętów.

Czytaj również:

W roku 2023 firma Pirelli dostarczyła zespołom na rundę w Australii najtwardszą mieszkankę ogumienia (hard), zaś w tym roku zdecydowano się na bardziej miękką (medium). Samochody Dallara F3 2019 używane nadal w Formule 3 na tym torze mają raczej średnią degradację opon, zatem przesadne dbanie o kondycję ogumienia nie powinno przysparzać dużych zmartwień zarówno młodym kierowcom, jak i ekipie technicznej w ich zespołach.

Do osiągnięcia dobrych rezultatów w obu wyścigach na tym torze kluczowe mogą okazać się kwalifikacje. Rok temu dwukrotnie przerywana była 30-minutowa sesja kwalifikacyjna, co przy ilości 30. samochodów na torze stwarza zawsze problemy z przejechaniem optymalnego szybkiego okrążenia. Wczesny wyjazd na tor w celu uzyskania okrążenia pomiarowego może stwarzać potencjalną szansę na dobre pole startowe, gdyby powtórzyła się sytuacja z ubiegłego sezonu. Jest też jednak ryzyko, ponieważ pod koniec kwalifikacji tor jest bardziej przyczepny i można teoretycznie uzyskać lepszy czas okrążenia. O ile zawodnik nie utknie podczas przejazdu za innymi, wolniejszymi konkurentami.

Obecny rekord toru Albert Park Circuit dla Formuły 3 wynosi 1:33.025 i ustanowił go rok temu Gabriel Bortoleto (Trident) podczas sesji kwalifikacyjnej. Największą prędkość osiągnął zaś Pepe Martí (Campos Racing) i było to 292,5 km/godz., a miało miejsce podczas wyścigu głównego. W związku z tym, że Pirelli dostarczy zespołom teraz bardziej miękką mieszankę opon to rekordy te prawdopodobnie zostaną pobite. Oczywiście warunki atmosferyczne panujące w Malbourne nad areną zmagań wyścigowych też pozostają nie bez znaczenia. Warto zaznaczyć, że wspomniani już Bortoleto i Martí w tym roku rywalizują już w Formule 2.

Kacper Sztuka

Kacper Sztuka

Autor zdjęcia: Red Bull Content Pool

Triumfatorami wyścigów Formuły 3 w otwierającej tegoroczny sezon rundzie w Bahrajnie są Arvid Lindblad (Prema Racing) i Luke Browning (Hitech Grand Prix). Aktualnie tylko ta dwójka kierowców oraz Gabriele Minì (Prema Racing) i Oliver Goethe (Campos Racing) zwyciężali w wyścigach w tych mistrzostwach. Liderem klasyfikacji kierowców po pierwszej rundzie jest Brawning z dorobkiem 25 punktów. Na drugim miejscu plasuje się Tim Tramnitz (MP Motorsport) mający 21 punktów. W Bahrajnie punktowała połowa tegorocznej stawki kierowców. Polscy kierowcy mają na razie zerowy dorobek punktowy. Kacper i Piotrek zapewne będą starali się dołączyć do grona punktujących zawodników. Atutem Piotrka jest większe doświadczenie za kierownicą bolidu Dallara F3 2019 i znajomość toru w Melbourne. Kacper ma za sobą intensywne przygotowania w symulatorze i determinację jako członek programu Red Bull Junior Team. Dla kierowcy holenderskiego zespołu MP Motorsport będzie to dopiero drugi w życiu występ w mistrzostwach Formuły 3.

W Polsce rywalizację serii FIA Formula 3 Championship można w tym roku oglądać za pośrednictwem platformy F1 TV  Pro oraz w języku polskim w telewizji streamingowej Viaplay.

Harmonogram godzinowy rundy Formuły 3 w Australii według czasu w Polsce (CET / UTC+1):

  • czwartek – godz. 22:50 (trening)
  • piątek – godz. 4:00 (kwalifikacje)
  • sobota – godz. 1:15 (sprint), godz. 23:05 (wyścig główny)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ який час доби кефір найкорисніший
Następny artykułDiablo IV – rekordowa liczba szykowanych zmian w grze zmusza twórców do przesunięcia nowego sezonu