A A+ A++

Ogłoszenie wyników konkursu, który organizuje tygodnik „Newsweek”, nastąpiło w czwartek (11 marca) podczas wirtualnej gali. Joanna Czerska-Thomas i Kosma Kołodziej odebrali wyróżnienie oraz statuetki.

Nagrodzonych wybierała kapituła w składzie: Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Renata Kim, szefowa działu społeczeństwo tygodnika „Newsweek Polska”, Przemysław Radwan-Röhrenschef, wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów, Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia, oraz Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Bydgoska radna Joanna Czerska-Thomas nagrodę otrzymała razem z Kosmą Kołodziejem w specjalnej kategorii COVID-19 – wsparcie dla szpitali. Przypomnijmy, że w czasie szalejącej pandemii wspólnie organizowali pomoc dla szpitali. – We wrześniu zadzwoniła do mnie Dorota Glaza i zapytała, czy wyrażam zgodę na zgłoszenie mnie do konkursu Newsweeka „Społecznik roku 2020” w kategorii COVID-19. Wyraziłam zgodę, ale dodałam, że w ramach akcji „Wsparcie dla szpitala” działam z Kosmą Kołodziejem i proszę, aby zgłoszenie obejmowało dwie osoby. I tak zostaliśmy zgłoszeni do konkursu przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego – mówi Joanna Czerska-Thomas.

– Szacujemy, że nasza pomoc wyniosła ponad ćwierć miliona złotych – mówi Kosma Kołodziej. – Oczywiście wszystko to odbyło się dzięki wsparciu dobroczyńców. Za co im ogromnie dziękujemy. – dodaje.

Joanna Czerska Thomas sama o sobie mówi: „przedsiębiorczyni i społeczniczka”. – Zdecydowałam się być polityczką, aby skutecznie wspierać przedsiębiorców i bronić prawa wyboru każdego z nas, jak i praw kobiet – wyznaje. 

Kosma Kołodziej jest doktorem nauk o zdrowiu, ratownikiem medyczny i elektroradiologiem. Wykładowa na Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu oraz na Bydgoskiej Szkole Wyższej. Przez ostatnie lata prowadził bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne na konferencjach naukowych, w szkołach, na uniwersytetach oraz dla pedagogów szkolnych. Od ponad roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania w Bydgoszczy.

Poniżej zamieszczamy pełne biogramy Społeczników Roku 2020 z Bydgoszczy zgłoszonych do konkursu “Newsweeka”.

Joanna Czerska Thomas

Joanna Czerska-Thomas KLARA KOŁODZIEJ

Na co dzień działa jako Radna Rady Miasta Bydgoszczy, do której została wybrana 5065 głosami. Szczególnie koncentruje się na przedsiębiorcach, dobrostanie kobiet i wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. Z jej inicjatywy 18 kwietnia 2019 roku miała miejsce debata na temat ekosystemu przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Na niej jak i podczas posiedzeń Komisji Przedsiębiorczości, którym przewodniczy, podejmuje temat współpracy uczelni wyższych i przedsiębiorców. Inicjatorka akcji Różowa Skrzyneczka w Bydgoszczy.

Bierze udział w marszach równości i demonstruje swoje poparcie dla obrony praw obywatelskich . W wyborach do parlamentu w 2015 roku uzyskała ponad 3500 tysiąca głosów. To ogromne poparcie jeszcze bardziej zmotywowało ją do dalszej pracy na rzecz społeczeństwa.

Pracowała w zespole opracowującym projekt #gabinet24, który za cel stawia dostęp do gabinetu ginekologicznego dla każdej kobiety. Brała udział w podpisywaniu Europejskiej Karty Równości. Z jej inicjatywy powstaje pierwszy sklep socjalny w Bydgoszczy. Współorganizuje akcję „Czysta Puszcza” – sprzątanie Bydgoszczy. Została także wyróżniona przez Prezydenta miasta Bydgoszczy wyróżnieniem za działalność wolontariacką w naszym mieście.

Podczas pandemii przeprowadziła 17 transmisji na żywo w mediach społecznościowych, podczas których wsparcie uzyskało kilka tysięcy osób (dane na podstawie zasięgów). W ramach akcji Wsparcie dla szpitali pomoc uzyskało 19 szpitali (Bydgoszcz, Świecie, Inowrocław, Włocławek, Starogard Gdański, Świecie, Lipno, Brodnica, Złotów, Grudziądz), a także: domy dziecka, noclegownie, DPSy, Hospicja, Domy Samotnej Matki, Jadłodzielnia.

Zaprosiła do współpracy: Fundację Antyrak, bydgoskich harcerzy, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, osoby prywatne pomagające w tworzeniu przyłbic, uzyskała pomoc od rolników z woj. kuj-pom., firmy cateringowej „Canapa”, MMP Neupack oraz osoby, które wsparły zbiórkę pieniędzy na fartuchy flizelinowe dla medyków.

W sumie uszyto 750 fartuchów, przekazano tysiące masek, czepków, kupiono kombinezony, gogle, 450 przyłbic, płyny dezyfekcyjne, mydła, koce, kilkutygoniowy catering dla zespołów ratowniczych oraz bydgoskich szpitali. Dzięki współpracy 2 tony sera dla placówek medyczych przekazała firma Turek.

W ramach Wsparcie dla szpitala współpracowała z firmami: Turek, Canapa catering, Fundacja Antyrak, Firma InLoft, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Piotr Stelmach (przedsiębiorca), MMP Neupack. W ramach działań dla przedsiębiorców m.in. prelegenci: Marta Korsak, Kosma Kołodziej, Joanna Fabisiak, Justyna Niebieszczańska, Joanna Modrzyńska, Monika Buńkowska, Justyna Tessa, Magda Krajewska, Beata Gwizdała, Agnieszka Mlicka, Dorota Drewienkowska, Małgorzata Nowaczyk, Krzysztof Groll, Miłosz Błonkowski, Dorota Gąsiorowska

Joanna od wielu lat wspiera kobiety ucząc ich przedsiębiorczości i aktywnie pomagając w biznesie. W 2011 roku wraz z Katarzyną Fik zapoczątkowały cykl comiesięcznych spotkań dla przedsiębiorczych kobiet. W maju tego roku Biznes dla Kobiet obchodzi dziesiątą rocznicę powstania.

Od 2011 współorganizuje wraz z Justyną Niebieszczańską konferencję biznesową Charmsy Biznesu, która uznawana jest za jedną z najbardziej merytorycznych i najstarszych tego typu konferencji na Kujawach. Konferencja jest darmowa. Ważne lekcje wspierające kobiety zawarła w książce pt. „Kobieta na swoim”, której jest współautorką. Jest to doskonały poradnik dla kobiet biznesu oparty na doświadczeniach w biznesie i udzielający praktycznych wskazówek. Jest również prezeską Fundacji M4Bizz, która wspiera rozwój przedsiębiorców.

Jest od 2011 roku właścicielką Agencji Marketingowej M4Bizz. Specjalizuje się w doradztwie i integracji działań marketingowych. Z wykształcenia jest polonistką, a także absolwentką studiów podyplomowych Komunikacji Społecznej i Public relations i Nowoczesnego Marketingu na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Studiuje MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Mężatka. Mama Huberta. Właścicielka kota i psa. Współtworzyła i popiera akcję Pies w biurze. Wpiera Schronisko w Bydgoszczy, bo uważa, że zwierzęta wnoszą w nasze życie nową jakość i radość.

Kosma Kołodziej

Kosma KołodziejKosma Kołodziej KLARA KOŁODZIEJ

Z wykształcenia doktor nauk o zdrowiu, ratownik medyczny, elektroradiolog. Jest wykładowcą akademickim na Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu oraz na Bydgoskiej Szkole Wyższej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą wykluczenia społecznego oraz skutków tego zjawiska na zdrowie.

Od wielu lat działa społecznie i charytatywnie. Ponad 10 lat działał dla Fundacji Złotowianka, której celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym. Uczestniczył w kilkunastu projektach międzynarodowych (Francja, Turcja, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Włochy, Uganda) na których poruszano tematykę wykluczenia społecznego ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania, dostępu do edukacji, etniczność, wyznanie oraz orientację seksualną. Był współtwórcą małego domu kultury Stan Użytku w Bydgoszczy, który w Śródmieściu działał ponad 2 lata i w którym w tym okresie odbyło się ponad kilkadziesiąt inicjatyw integrujących mieszkańców miasta, w tym projekty międzypokoleniowe. Jest jednym z organizatorów bydgoskiej odsłony Festiwalu Filmów LGBT. Organizator eksperckich paneli dyskusyjnych na tematy dotyczące praw człowieka.

Przez ostatnie lata prowadził także bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne na konferencjach naukowych, w szkołach, na uniwersytetach oraz dla pedagogów szkolnych. Od ponad roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania w Bydgoszczy, gdzie między innymi zorganizował autorską wystawę podczas miejskich obchodów Dnia Tolerancji. Hobbistycznie zajmuję się fotografią – jego prace zdobyły wiele nagród na szczeblu ogólnopolskim. W 2020 roku za swoją działalność społeczną został nominowany do nagrody LGBT+ Diamods Award. Został także wyróżniony przez Prezydenta miasta Bydgoszczy wyróżnieniem za działalność wolontariacką w naszym mieście.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto musi nosić maseczkę a kto nie? Zasada, wyjątki, kary
Następny artykułUcieczka od podatku inflacyjnego jest coraz trudniejsza [VIDEO]