A A+ A++

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące Rafinerii Gdańskiej i Unimot. Wynika z niego, że obie spółki znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie przez polskie państwo.

Rafineria Gdańska i Unimot pod szczególną ochroną 

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, lista tych podmiotów została wydłużona z 13 do 15 pozycji. Dopisane zostały do niej Rafineria Gdańska oraz firma Unimot, która kupiła część majątku Lotosu w trakcie fuzji z PKN Orlen.

W wykazie podmiotów podlegających ochronie figurują m.in.: PKN Orlen, Emitel, Azoty, PKP Energetyka, TK Telekom, Orange oraz KGHM.

Obawy rządu przez połączeniem z Saudi Aramco

Przypomnijmy, że wkrótce do udziałowców Rafinerii Gdańskiej dołączy za pośrednictwem spółki zależnej globalny gigant Saudi Aramco. Stąd też, rząd chce mieć pewność, że część dawnego biznesu Lotosu nie trafi w niepowołane ręce, gdyby rozeszły się drogi arabskiego inwestora i PKN Orlen.

Elementem fuzji Orlenu z Lotosem jest również spółka Unimot. Saudi Aramco nabędzie 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Aktywa Lotosu trafią także do węgierskiej grupy MOL (ponad 410 stacji paliw) oraz spółki Unimot (logistyka). Transakcja jest mocno krytykowana od miesięcy przez opozycję i część dziennikarzy. Wskazują oni na możliwość odsprzedaży udziałów w przejmowanych aktywach Lotosu Rosjanom oraz na zbyt niską cenę przy sprzedaży części udziałów Rafinerii Gdańskiej Saudyjczykom za 1,15 mld złotych. 

Rozporządzenie Rady Ministrów 

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. Spośród podmiotów w wykazie organem kontrolnym dla Telesystemu-Mesko jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a w przypadku pozostałych spółek na liście – Ministerstwo Aktywów Państwowych.

MP

Czytaj dalej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Miasto ogłasza przetarg na budowę i obiecuje, że inwestycja powstanie do 2025 roku
Następny artykułDonald Tusk w czerwonej poświacie i z „celownikiem” na klatce piersiowej. Pozew przeciwko TVP