A A+ A++

Jak robić zdjęcia w czasie uroczystości religijnych? Mogli się o tym dowiedzieć uczestnicy kursu dla fotografów i operatorów kamer, który odbył się 18 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. W kursie pastoralno-liturgicznym uczestniczyło 28 osób.

Ks. Stanisław Piekielnik, dyrektor Radia Plus Radom i koordynator kursu powiedział, że jego celem było uwrażliwienie fotoreporterów na sacrum liturgii oraz zapoznanie ich z normami prawa kanonicznego i wskazaniami duszpasterskimi w tej kwestii. Dodał, że organizatorzy kursu nie uczą zasad fotografowania, ale przekazują wiedzę na temat liturgii i zachowania w najbliższym otoczeniu ołtarza.

– Obowiązujące przepisy liturgiczne wymagają ukończenia takiego kursu przez osoby, które pragną dokumentować celebracje liturgiczne. Kurs zorganizowaliśmy na zasadzie warsztatów, przekazaliśmy jak wygląda liturgia poszczególnych sakramentów, oraz jak zachować się w kościele, żeby nie przeszkadzać celebransowi i wiernym – powiedział ks. Stanisław Piekielnik.

W zajęciach uczestniczyło 28 osób. Podkreślali, że fotografowie czy operatorzy kamer nie powinni być głównym aktorami celebracji liturgicznych. W kursie udział wzięła m.in. Klaudia Firganek. – Fotografią zajmuję się od kilku lat. Uważam, że cały czas trzeba się rozwijać. Robienie zdjęć w czasie wydarzeń liturgicznych wymaga odpowiedniego zachowania się w kościele – powiedziała uczestniczka kursu. Podobnego zdania była także Weronika Struzik. – Nie ukrywam, że potrzebuję akredytacji, aby jako fotograf uczestniczyć w chrztach, komuniach czy ślubach. Sztuką jest robienie zdjęć, będąc z boku danych wydarzeń liturgicznych – powiedziała Weronika Struzik.

Szkolenie przeznaczone było dla osób, które pragną dokumentować celebracje liturgiczne. Co ważne, dokumenty potwierdzające ukończenie kursu są ważne bezterminowo i można się nimi posługiwać także poza granicami diecezji radomskiej. Zajęcia prowadzili ks. Zbigniew Niemirski z Gościa Niedzielnego, ks. Dariusz Skrok i ks. Tomasz Herc – wykładowcy liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu oraz ks. Stanisław Piekielnik.

W świetle postanowień Konferencji Episkopatu Polski na temat posługi operatora audiowizualnego w zgromadzeniu liturgicznym, osoby pragnące utrwalać celebracje liturgiczne, muszą posiadać specjalny certyfikat, wydany przez kurię danej diecezji. Ukończenie takiego kursu pozwoli wyeliminować wszelkie zachowania, które mogą zakłócać przebieg liturgii. Również zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy okazjonalnie lub stale zamierzają wykonywać swoje czynności, są zobowiązani ukończyć kurs.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСтріляла “українська ДРГ”: хлопчик Фьодор з Брянщини загадково “зцілився” й затусив з Шаманом
Następny artykułУ Підмосков'ї спалахнула пожежа на одному з найбільших заводів хімічної промисловості