A A+ A++

„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Miejska Biblioteka w Kudowie Zdroju na miejsce obchodów wybrała Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju, czyli w Skansen w Pstrążnej. Na scenie pojawili się Aniela Dulska i pozostali bohaterowie dramatu, a w ich role wcielili się bibliotekarze, wolontariusze oraz burmistrz Kudowy-Zdroju.

Skansen w Pstrążnej idealnie wpisał się w epokę państwa Dulskich, stąd wybór tego miejsca na kolejną, już 10. edycję Narodowego Czytania, którą zorganizowała Miejska Biblioteka w Kudowie-Zdroju. Imprezę poprowadziła dyrektor biblioteki Violetta Biernacik, która na czas żurfiksu przeobraziła się w Gabrielę Zapolską. Wybrane sceny z dramatu odczytali i odegrali bibliotekarze i wolontariusze: Elżbieta Kosik (Aniela Dulska), Marek Biernacki (Felicjan Dulski), Justyna Szablewska (Hanka), Jan Kulpa (Zbyszko), Elżbieta Ksepka-Solawa (lokatorka). Gościnnie w akcie I scenie IX w rolę pani Dulskiej wcieliła się Burmistrz Miasta Kudowy-Zdroju Aneta Potoczna.

Wśród rozrywek, które Dulska zaoferowała odwiedzającym największe emocje wzbudził z pewnością Konkurs na Najpiękniejszy Kapelusz. 12 uczestników w zmyślny sposób przyozdobiło słomkowe nakrycia głowy, które na scenie zaparły dech w piersiach. Państwo Dulscy nie byli w stanie wybrać tego jednego jedynego, więc… nagrodę dostał każdy. Statuetka – Róża Pani Dulskiej, przez kolejne 12 miesięcy gościć będzie w domach poszczególnych uczestników. Pierwszą gospodynią została pani Danuta z Wir (woj. wielkopolskie), która Różę zabrała do sanatorium.

Nie było problemu z wyłonieniem zwycięzcy w I Biegu Pana Dulskiego – na wysokie wzniesienie pierwsza wmaszerowała młodzież goszcząca w Skansenie. Na pamiątkę zabrali Puchar Pana Dulskiego. Medale i szerokie uśmiechy zostały także z pozostałymi uczestnikami, którzy, co koniecznie trzeba podkreślić, reprezentowali cały przekrój wiekowy. Szczególne oklaski dla pani, która na Wysoki Wiatrak. W między czasie Gabriela Zapolska sprawdzała czujność publiczności i jej znajomość lektury – nagrodami były bony upominkowe sponsorowane przez lokalnych przedsiębiorców: Kawiarnia Caffe Gieraccy, Cukiernia Asia Basia, Cafe Domek oraz Piekarnia i Cukiernia Machela.

Na terenie całego Skansenu czekała dla dzieci gra terenowa Dawniej czyli Drzewniej – o znaczeniu dawnych słów. Gra terenowa powstała w oparciu o książkę pod tym samym tytułem autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Na każdego młodego poszukiwacza czekały drobne upominki. Ciekawostki o autorce przedstawiane pomiędzy scenami i konkursami zaczerpnięte były z książki Jarosława Molendy „Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse” wydanej nakładem Wydawnictwa Lira. Dodatkowo swoją książkę terapeutyczną dla dzieci „Ninja w baletkach” promowała Elżbieta Ksepka-Solawa.

Całe wydarzenie dofinansowane zostało przez powiat kłodzki w ramach programu Kultura w powiecie.

Inf. Miejska Biblioteka w Kudowie-Zdroju

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokuta Gowina. “Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką, ale szatańską jest trwanie w nich”
Następny artykułTarnów. Czarno na białym