A A+ A++

Trwa odnawianie form przestrzennych na terenie miasta, „nowe życie” otrzymują kolejne obiekty. Ostatnio kolory odzyskuje forma przy ul. 3 Maja, której autorem jest Gyarmathy Tihamér, węgierski przedstawiciel awangardy. Doczekała się też wymiany zniszczonych elementów.

Odnawianie form to element projektu “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”. Najpierw kilka słów nowo odrestaurowanej formie przy 3 Maja. Jak czytamy w materiałach Galerii EL: “Na szkielecie wykonanym z rur węgierskich autor umieścił szereg wygiętych półkoliście grubych blach, tworząc tym samym rodzaj reliefu przestrzennego. Pierwotna kolorystyka była wynikiem zabiegów twórcy, który pokrył formę roztworem kwasu”.

Trwające prace konserwacyjne zbioru Otwartej Galerii Form Przestrzennych obejmują również formy Magdaleny Abakanowicz, Kajetana Sosnowskiego, Bogusława Szwacza, Mieczysława Wiśniewskiego, Jana Chwałczyka.

– Prace mają na celu odnowienie form, każda wymaga indywidualnego podejścia, ale konserwacja ich wszystkich ma wspólny mianownik: trzeba usunąć korozję, stare farby, położyć nowy system antykorozyjny i docelowo przywrócić autorski kolor danej formy – podkreśla Artur Czarnecki z firmy Sandpress, która wykonuje prace. – W przypadku formy przy ul. 3 Maja wykonane zostanę prace ślusarskie, polegające na demontażu i wycięciu starych, zgiętych, przerdzewiałych elementów, które nie nadawały się już do renowacji i zastąpieniu ich nowymi.

 
Forma przestrzenna Mieczysława Wiśniewskiego. Fot. Michał Skroboszewski

Jak przy wszystkich pozostałych formach, została tam wykonana obróbka strumieniowo-ścierniowa do surowego materiału, potem nakłada się farby podkładowe, międzywarstwowe i nawierzchniowe, które wchodzą w skład systemu antykorozyjnego – zaznacza Artur Czarnecki.

Dodajmy, że już zakończono prace nad formą Mieczysława Wiśniewskiego i Jana Chwałczyka.

– „Otwarta Galeria” to kolekcja ponad sześćdziesięciu form przestrzennych znajdujących się na terenie Elbląga. Ten wyjątkowy zbiór rzeźb w przestrzeni miejskie to nie tylko fenomen w skali ogólnopolskiej, a nawet światowej, ale także wyjątkowa historia, sięgająca roku 1965, kiedy w Elblągu miejsce miało I Biennale Form Przestrzennych – czytamy na stronie Galerii EL. Znajdziemy tu także ich historię, a także mapę pokazującą rozmieszczenie form w mieście.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAMD i MediaTek mogą wspólnie opracować nowy układ SoC. Grafika RDNA2 nie tylko w Exynosie?
Następny artykułWojewództwo podkarpackie wycofuje się z uchwały anty-LGBT