A A+ A++

– Ten temat to nie jest coś odległego, są ludzie, którym uzależnienia zmieniły życie na zawsze, a niektórych osób z tego powodu już z nami nie ma – mówi Martyna Maćkiewicz, która wraz z koleżankami z Liceum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, wydała e-book o uzależnieniach.

Na początku stycznia pisaliśmy o malborskich uczennicach, które w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, stworzyły projekt społeczny o nazwie „drugens”, mający uświadomić ludziom, jak ogromnym problemem jest obecnie uzależnienie od środków psychoaktywnych, szczególnie wśród młodzieży. – Po publikacji artykułu odezwało się do nas sporo osób, chcących opowiedzieć o swoich doświadczeniach z uzależnieniem – przyznała Martyna Maćkiewicz, uczennica drugiej klasy Liceum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, o profilu dziennikarsko-prawnym. – Uzyskałyśmy również patronat miasta Malbork.

Częścią projektu było przygotowanie pod okiem psychologów i specjalistów od uzależnień, e-booka, w którym dziewczyny nie tylko poruszy problem, ale też podzieliły się historiami swoich rozmówców. Jego tytuł, „Droga w NIEskończoność”, jak zdradzają autorki, nawiązuje do momentu, w którym osoba uzależniona nie wie już, co ma ze sobą zrobić, a walka z problemem wydaje się nieskończonością. – Prace nad e-bookiem trwały od początku listopada, a zakończyły się chwilę przed premierą, czyli 3 lutego.

 
fot. arch. prywatne

E-book jest darmowy i można go pobrać ze strony na Facebooku.

– My nie czerpiemy z tego projektu żadnych korzyści materialnych. Zależy nam po prostu na uświadamianiu swojego otoczenia o szkodliwości używek – podkreśliła Martyna. – Ten temat to nie jest coś odległego, są ludzie, którym uzależnienia zmieniły życie na zawsze, a niektórych osób z tego powodu już z nami nie ma.

Dziewczyny włożyły dużo starań w przygotowanie treści, a za najtrudniejsze uważają rzetelne oddanie historii, usłyszanych od rozmówców. – Zależało nam, by doświadczenia osób, z którymi rozmawiałyśmy, były trafnie opowiedziane, byśmy dobrze przedstawiły ich rzeczywistość – wyznała licealistka. – Wszystkie historie są poruszające, mi osobiście najbardziej zapadła w pamięć ta o kobiecie, której alkoholizm zaczął się przez social media.

Dla młodych licealistek, spotkania z osobami zmagającym się z poważnymi uzależnieniami, były dużym przeżyciem.

– Każda ta rozmowa, każda historia była zupełnie inna. Dzięki nim mamy nowe spojrzenie na ten problem. Jesteśmy dużo bogatsze o wiedzę – powiedziała Martyna.

W ciągu doby, e-book ma pojawić się w aplikacji EmpikGo, gdzie będzie możliwy do pobrania za złotówkę. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na fundację organizującą meetingi młodych osób walczących z uzależnieniami. – Nasze najbliższe plany obejmują spotkanie z psychologami 9 marca o godzinie 12 w szkole łacińskiej. Specjaliści będą opowiadali o uzależnieniach i tłumaczyli dorosłym, jak rozmawiać z dziećmi o uzależnieniach – powiedziała uczennica.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory samorządowe 2024. Jak głosować?
Następny artykułTe kraje sprawdziły już 4-dniowy tydzień pracy. Jakie naprawdę były wyniki testów?