A A+ A++

Część chińskich uniwersytetów ogłosiło podwyżki czesnego nawet o ponad 50 proc. Niektóre z uczelni dokonały pierwszych zmian opłat od dwóch dekad – podała agencja Reutera. Chińskie samorządy lokalne są poważnie zadłużone, co odbija się na dotacjach dla instytucji szkolnictwa wyższego.

Droga edukacja w Chinach. Uniwersytety podnoszą czesne nawet o połowę; to efekt m.in. COVID-19
Droga edukacja w Chinach. Uniwersytety podnoszą czesne nawet o połowę; to efekt m.in. COVID-19
fot. B.Zhou / / Shutterstock

Większość uniwersytetów i szkół wyższych w Chinach to szkoły publiczne, które w dużej mierze opierają się na dotacjach władz lokalnych. Jednak ich budżety skurczyły się w wyniku trwających trzy lata uciążliwych restrykcji związanych COVID-19, kryzysu mieszkaniowego i spowolnienia gospodarczego. To w konsekwencji ma wpływ na finansowanie uniwersytetów.

W kwietniu tego roku władze Szanghaju ogłosiły, że po przeprowadzeniu publicznych konsultacji podjęto decyzję o zmianie opłat za naukę na uczelniach publicznych, które obowiązują od 20 lat.

Najwyższa dotychczas podwyżka czesnego – o 54 proc., do 7 700 juanów (CNY) (4,5 tys. PLN) – czeka osoby rozpoczynające naukę na niektórych kierunkach ścisłych, inżynieryjnych i sportowych na Wschodniochińskim Uniwersytecie Technologicznym w Szanghaju. Czesne za studia na kierunkach humanistycznych wzrosło o 30 proc. – poinformowały władze uczelni.

Nie mniejsze podwyżki czekają przyszłych studentów z Wyższej Szkoły Inżynierii Elektrycznej w Szanghaju, gdzie opłaty na wydziałach nauk ścisłych i inżynieryjnych wzrosły o 40 proc., a o 30 proc. na zarządzaniu, ekonomii i literaturze.

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Jednak zmiany odnotowano także w innych częściach Chin.

Władze lokalne południowo-zachodniej prowincji Syczuan i północno-wschodniej prowincji Jilin ogłosiły podwyżki czesnego dla różnych kierunków na lokalnych uniwersytetach.

Zgodnie z raportem ministerstwa edukacji przewidywane wydatki z budżetu na szkolnictwo wyższe w 2023 r. spadły o 3,7 proc. do 102,6 mld CNY (60 mld PLN) w porównaniu z ub.r.

Podwyżki czesnego mogą okazać się zaporowe dla osób z biedniejszych regionów.

Z większymi kosztami studiów w Państwie Środka mogą liczyć się też w przyszłości zagraniczni studenci. W maju pekiński zespół zajmujący się oceną konkurencyjności chińskich uniwersytetów na arenie międzynarodowej zasugerował 5-krotną podwyżkę opłat dla studentów z zagranicy – z 20 000 CNY (12 tys. PLN) do 110 000 CNY (64 tys. PLN).

krp/ mms/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawody Sportowo-Obronne Młodzieży OHP
Następny artykułJumanji: Wild Adventures – kultowe filmowe uniwersum otrzyma własną grę. Wypuszczono pierwszą zapowiedź