A A+ A++

Drewniane perły

Ziemia Lubawska jest malowniczym regionem o bogatej historii, w który wpisują się zabytkowe kościoły Diecezji Toruńskiej. 

Ich architektura jest ściśle powiązana z miejscową kulturą, dlatego stanowi cenny dorobek materialny regionu, decydując o jego atrakcyjności. 

Jednak zabytki te pod wpływem działania wielu czynników ulegają nieustannej degradacji. Kompleksowe prace konserwacyjne i budowlane trwały od 2017 r w ramach działań pn.: Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej, gdzie w ramach projektu wsparciem zostało objętych 6 zabytków nieruchomych: Kościół pw. św. Wawrzyńca w Rożentalu, Kościół pw. św. Barbary w Złotowie, Kościół pw. św. Michała Archanioła w Tylicach, Kościół pw. św. Barbary w Lubawie, Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Boleszynie, Kościół pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu. 

Ponadto w ramach projektu wsparciem zostało objętych 128 zabytków ruchomych w ww kościołach oraz w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie, Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i Świętej Anny w Lubawie, Kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.

Projekt pt. „Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej – konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu” jest realizowany w ramach VIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020,

Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Projekt uwzględnia działania inwestycyjne o charakterze renowacyjnym, konserwatorskim i remontowo-konserwatorskim przy drewnianych, zabytkowych kościołach i wyposażeniu

(30.12.2019 materiał zewnętrzny fot.nadesłane)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy tegorocznych laureatów nagrody Starosty Lubartowskiego za zdobycie wysokich wyników sportowych
Następny artykułCiemne oblicze centrum Puław. Nie ma pieniędzy na zmiany [zdjęcia]