A A+ A++

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy dot. dopłat dla małych gospodarstw – podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Zakłada ona, że gospodarstwa do 5 ha będą mogły starać się o ryczałtową dopłatę w wysokości 225 euro/ha, która zastąpi inne rodzaje płatności bezpośrednich.

Dopłaty dla małych gospodarstw rolnych. Jest podpis prezydenta
fot. Wojciech Wójcik / / FORUM

Chodzi o nowelę ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jak podała w piątek kancelaria prezydenta, prezydent ustawę podpisał ją w środę.

Według autorów noweli, uchwalone przepisy wychodzą na przeciw oczekiwaniom organizacji rolniczych, gdyż upraszczają przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich i rolnictwa ekologicznego. Tym samym zwiększają dostępność tego wsparcia dla rolników.

Zmieniona ustawa wprowadza dopłatę ryczałtową, która będzie przysługiwała gospodarstwom od 1 ha do 5 ha. Grupa ta stanowi ok. 51 proc. wszystkich rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie. W efekcie wprowadzenia tych przepisów gospodarstwa najmniejsze, a więc w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, otrzymają 225 euro do hektara.

Dopłaty dla małych gospodarstw przysługiwać będą rolnikom, którzy już złożyli wnioski o przyznanie takich płatności na 2023 r. i tylko jeżeli uzyskiwali wsparcie w poprzednim roku (lub są następcami prawnymi takich rolników).

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Płatność dla małych gospodarstw ma charakter opcjonalny, a więc skorzystanie z niej jest dobrowolne dla rolników. Rolnik będzie mógł wybrać czy chce realizować ekoschemat, za który może uzyskać większe środki czy wziąć ryczałt. Stosowny wniosek trzeba złożyć do ARiMR do 31 sierpnia 2023 r.

W nowelizacji wprowadza się ponadto zmiany w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi oraz do płatności ekologicznych. W odniesieniu do ekoschematu rolnictwo węglowe, to zaproponowano rezygnację z wymogu uzyskania minimalnej liczby punktów wymaganej do skorzystania z tego ekoschematu. W zakresie rolnictwa ekologicznego, zmiana przewiduje obniżenie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mick/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Wiedźmin już się pisze, Andrzej Sapkowski nie rzucał słów na wiatr
Następny artykułNothing tworzy nową markę dla tanich smartfonów i nie tylko