A A+ A++

Limanowa. W najbliższych tygodniach będzie mogło dojść do zasiedlenia dwóch nowych budynków mieszkalnych, które miasto Limanowa dzięki ministerialnym pieniądzom wybudowało przy ul. Żwirki i Wigury. W domach mają zamieszkać romskie rodziny, które po rezygnacji z przeprowadzki do Czchowa nadal zajmują zrujnowany budynek przy ul. Wąskiej.

Na ul. Żwirki i Wigury zakończono już prace wykończeniowe w dwóch budynkach, które miasto buduje ze środków tzw. programu romskiego. Teraz trwa zagospodarowanie terenu wokół budynków i prace związane z wykonaniem przyłączy mediów.

Termin realizacji inwestycji upływa na początku sierpnia. Po zakończeniu wszystkich prac samorząd zgłosi zakończenie robót budowlanych, starając się o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Bezpośrednio po tym, nowe budynki będą mogły zostać zasiedlone. 

Przedsięwzięcie rozpoczęło się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy podpisano umowę, a następnie przekazano wykonawcy plac budowy. Docelowo, w dwóch jednorodzinnych budynkach mieszkalnych przy ul. Żwirki i Wigury w Limanowej mają zamieszkać romskie rodziny, które zajmują zrujnowany budynek przy ul. Wąskiej. 

Wykonawcą inwestycji jest firma STANBUD z Limanowej. Przedsiębiorstwo złożyło jedyną ofertę w rozpisanym przez miasto przetargu. Zaproponowana cena w wysokości 796 tys. zł okazała się jednak znacznie droższa od pierwotnych założeń samorządu. Ostatecznie, za pośrednictwem wojewody, miasto uzyskało w ministerstwie zwiększone finansowanie z tzw. programu romskiego. Wkład samorządu miejskiego wynosi 10% kosztów.

W przypadku zasiedlenia nowych budynków przy ulicy Żwirki i Wigury, samorząd będzie stosował tę samą procedurę, którą miasto posłużyło się kilka lat temu przy realizacji tzw. programu romskiego. Wówczas miasto za ministerialne środki kupiło dwie nieruchomości. Dom w Marcinkowicach został zasiedlony przez rodziny romskie z ul. Wąskiej bez większych problemów. Te pojawiły się jednak w przypadku pozostałych lokatorów zrujnowanego budynku, którzy przed notariuszem zadeklarowali, że przeprowadzą się do Czchowa. Później rodziny wycofały się z tej deklaracji, a sprawa trafiła do sądu. W proces zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Ostatecznie, do Czchowa postanowili przeprowadzić się Romowie mieszkający przy ul. Słonecznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadom: parafialne kluby seniora wznawiają działalność po lockdownie
Następny artykułCarnaval Sztukmistrzów 22-25 lipca w Lublinie