Na rozegranych w Jastrzębiu Zdroju 49. Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Szymon Olpiński zdobył złoto, a Agnieszka Winek wywalczyła srebro. Wyniki indywidualne zapewniły Klubowi Sportów Walki Bushi trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej

MARCIN SULIGA

Zawody w Jastrzębiu Zdroju zgromadziły krajową elitę kyokushin. W turnieju wzięło udział 79 zawodników reprezentujących 46 klubów należących do Polskiego Związku Karate. Ekipie Bushi ten występ przyniósł dwa finały i dwa medale.

Szymon Olpiński stoczył trzy pojedynki, wszystkie wygrywając przed czasem. W wielkim finale zawodnik Bushi spotkał się z dobrze sobie znanym Grzegorzem Kędzierskim z Wrocławia. – Obaj mieli już okazję ze sobą walczyć na mistrzostwach Polski w kategorii open i wówczas, mimo dużej ambicji Szymona, walkę wygrał Kędzierski. Szymon miał więc z nim rachunki do wyrównania – mówi shihan Paweł Juszczyk. – Teraz nie wiem, co było przyczyną, ale Kędzierski nie przypominał zawodnika z tamtych mistrzostw, gdy nie pękał po kolejnych ciosach Szymona. Teraz kilka uderzeń wybiło go z rytmu i walka dość szybko się rozstrzygnęła – dodaje Juszczyk.

Olpiński tytuł mistrza Polski w kategorii do 80 kilogramów zdobył już po raz piąty, utrzymując go nieprzerwanie od 2018 roku, gdy jako 18-latek sięgnął po niego po raz pierwszy w Limanowej. – Nie przypominam sobie, czy jakiś inny zawodnik mógł pochwalić się podobną ścieżką kariery. Zazwyczaj młodzi karatecy potrzebują nieco czasu, by przestawić się na rywalizację wśród seniorów i powalczyć o miejsce na podium, a Szymon zrobił to w swoim pierwszym starcie, od razu zgarniając złoty medal – mówi z dumą opiekun Bushi. – Myślę, że on jest stworzony do tej kategorii. Ma świetne warunki fizyczne. Jest wysoki, bardzo silny i nie ma problemu z utrzymaniem wagi. To pozwala mu dominować w swojej kategorii i przy okazji zniechęcać swoich rywali, którzy, jak widzę, przechodzą do innej wagi – tłumaczy Juszczyk.

Blisko kolejnego złotego medalu była również Agnieszka Winek. Mimo 37 lat i posiadania imponującej liczby 13 tytułów mistrzyni Polski seniorów zdobytych w trzech kategoriach (do 55 kg, do 60 kg i open) oraz kilku tytułów mistrzyni Europy w różnych organizacjach zawodniczka Bushi ciągle nie zamierza zakończyć kariery sportowej. W Jastrzębiu Zdroju bez problemu wygrała dwie walki eliminacyjne i dopiero w finale, po dwóch dogrywkach, przegrała przez wagę z Darią Dąbkowską-Szefer z Siemianowickiego Klub Kyokushin Karate. – Werdykt pokazuje, jak bardzo wyrównana była ta walka. Moim zdaniem Agnieszka była w wielu momentach mocniejsza od swojej przeciwniczki, ale jest niższa, więc trudno było jej wyeksponować niektóre techniki. Jej rywalka miała pod tym względem nieco łatwiej – mówi Juszczyk, który od początku prowadzi Olpińskiego i Winek.

KSW Bushi w Jastrzębiu reprezentowała także Natalia Kondeusz. Niestety tym razem nie udało się jej przebrnąć przez eliminacje.