A A+ A++

Myślenice, siedziba władz miasta i powiatu myślenickiego, to jedno z największych miast aglomeracji krakowskiej. Jest atrakcyjnym celem turystycznym, a także prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym z bardzo niskim bezrobociem, nawet na tle wyróżniającego się pod tym względem województwa małopolskiego.

Warunki na lokalnym rynku pracy są dogodne, niemniej nie w każdym zawodzie równie łatwo znaleźć zatrudnienie. Jeśli interesuje Cię temat: praca Myślenice, czytaj dalej i poznaj aktualne zapotrzebowanie myślenickich pracodawców.

Myślenice

Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy Myślenice? Cennych wskazówek na ten temat dostarcza Barometr zawodów. Jest to ogólnopolskie, coroczne badanie wykonywane z polecenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie danych z urzędów pracy. Dzieli ono profesje na deficytowe (cechuje je zbyt mało chętnych do zatrudnienia w porównaniu do propozycji zatrudnienia na rynku), nadwyżkowe (zbyt dużo chętnych w stosunku do liczby ogłoszeń o pracę) oraz zrównoważone (liczba poszukujących pracy w danym zawodzie i ofert od pracodawców jest mniej więcej równa).

A zatem, w jakich zawodach brakuje pracowników w Myślenicach i okolicy? Oto wyniki prognozy Barometr zawodów dla powiatu myślenickiego na 2022 r.

zawody deficytowe

Wskazano dwie grupy profesji o największym deficycie. Są to:

  • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • pielęgniarki i położne.

Brakuje też chętnych do podjęcia zatrudnienia przedstawicieli 43 kolejnych grup profesji. Na liście znajdują się:

  • z branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
  • z branży budowlanej – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • z branży motoryzacyjnej i pozostałego przetwórstwa przemysłowego – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy maszyn i urządzeń, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, technicy mechanicy, robotnicy leśni,
  • z branż medycznej i opiekuńczej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci,
  • z branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,
  • z branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
  • z branży gastronomicznej i zakwaterowania – kucharze, szefowie kuchni,
  • z branży edukacyjnej – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli,
  • z branż finansowej i handlowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi.

Widać wyraźnie, że największe zapotrzebowanie na różnorodnych pracowników generuje przemysł, na drugim miejscu pod tym względem jest zaś budowlanka. W Myślenicach rozwija się także branża IT, co również odzwierciedlają wyniki prognozy zapotrzebowania na kadrę.

zawody nadwyżkowe

Zdarza się, że nowe oferty pracy Myślenice są wprost rozchwytywane przez poszukujących zatrudnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy pojawiają się propozycje zatrudnienia w zawodach nadwyżkowych. W powiecie myślenickim wskazano 4 grupy takich profesji. Należą do nich:

  • architekci krajobrazu,
  • ekonomiści,
  • nauczyciele nauczania początkowego,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej.

stopa bezrobocia

Jak wspomniano na wstępie, o dobrej sytuacji na rynku pracy w Myślenicach i okolicy świadczy wyjątkowo niska stopa bezrobocia. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na luty 2022 r. wyniosła ona:

  • w powiecie myślenickim – 3,0%,
  • w województwie małopolskim – 4,6%,
  • w Polsce – 5,5%.

W tym miesiącu w PUP Myślenice zarejestrowanych było około 1,5 tys. osób bezrobotnych.

Oferty pracy Myślenice – gdzie szukać ogłoszeń?

Gdzie szukać zatrudnienia? Oczywiście najłatwiej jest przeglądać oferty pojawiające się w sieci – obecnie zdecydowana większość pracodawców prowadzi bowiem rekrutacje internetowo. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę słowa: praca Myślenice i przeglądać po kolei wyniki, lepiej od razu zwrócić się w stronę portalu z ofertami pracy, np. praca.pl. Jest to platforma koncentrująca ogłoszenia od pracodawców, pozwalająca na ich filtrowanie np. z uwagi na obszar zawodowy, nazwę stanowiska, wysokość zarobków, miejsce lub tryb zatrudnienia. Z poziomu portalu pracy można także brać udział w rekrutacjach, co jest o wiele wygodniejsze niż wysyłanie zgłoszeń z zewnętrznej skrzynki e-mailowej.

Oczywiście warto działać wielotorowo. Liczne korzyści może dać także zarejestrowanie się w PUP Myślenice: oferty pracy, doradztwo zawodowe, staże, kursy, zasiłek dla bezrobotnych, dofinansowanie do szkoleń – to tylko niektóre formy pomocy czekające na bezrobotnych i poszukujących pracy.

Nie można zapominać o networkingu. Im więcej osób wie, że szukasz pracy, tym lepiej. Pytaj bliskich i znajomych, ogłoś się w mediach społecznościowych. Powodzenia!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLechia lubi granie w środy na wyjazdach
Następny artykułTakże TY będziesz musiał spłacać cudze kredyty!