A A+ A++

Pełna treść pytania:

„Prowadzę firmę rodzinną (mikro) i okazuje się, że nie przysługuje mi pomoc z tarczy finansowej PFR, ponieważ pracownik, którego zatrudniam na stałe (umowa o pracę) i opłacam za niego składki ZUS, nie jest pracownikiem w rozumieniu PFR. W algorytmie przyznawania pomocy określone są kody ZUS, przypisane do pracowników: 01.10, 01.11, 01.25 i 01.26. Pracownicy z innym kodem np. 05.11 (współpracownik będący członkiem gospodarstwa domowego, mający prawo do własnych przychodów) nie są traktowani jako pracownicy w rozumieniu PFR. Jestem samotną matką i w tej chwili nasza firma jest jedynym źródłem utrzymania zarówno dla mnie, jak i dla córki, którą zatrudniam na pełny etat od czasu ukończenia studiów. W kwietniu przychody spadły o ponad 70 proc., ale pomoc nam nie przysługuje bo jesteśmy rodziną? Dla ZUS i PUP jestem mikroprzedsiębiorcą, dla PFR nie”.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm (dalej: „Tarcza Finansowa PFR”) jest programem skierowanym m. in. do mikroprzedsiębiorców. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie tym przedsiębiorcom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce, z którymi przyszło nam się obecnie borykać, a więc związanymi ze skutkami pandemii COVID-19.

Aby móc skorzystać ze wsparcia finansowego oferowanego przez Tarczę Finansową PFR przedsiębiorca musi spełnić ściśle określone kryteria. Podstawowym dokumentem opisującym zasady programu Tarczy Finansowej PFR, w tym także niezbędne do spełnienia przez przedsiębiorcę kryteria kwalifikacji, jest Regulamin ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza Finansowa dla Małych i Średnich Firm (dalej: „Regulamin”). Z tekstem Regulaminu można zapoznać się na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

W Rozdziale I § 1 Regulaminu znajdują się definicje wyrażeń w nim zawartych. To właśnie w tym miejscu należy rozpocząć analizę kwestii, czy określony przedsiębiorca kwalifikuje się do uzyskania pomocy z Tarczy Finansowej PFR.

W pierwszej kolejności niezbędnym staje prawidłowe zinterpretowanie pojęcia „Beneficjenta”, jako podmiotu mogącego ubiegać się o subwencję.

W rozumieniu Regulaminu:
„Beneficjent oznacza przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ust. 1 i 2 Prawa Przedsiębiorców posiadającego status mikroprzedsiębiorcy lub MŚP, wnioskującego do PFR o udzielenie Subwencji Finansowej, lub któremu PFR udzielił Subwencji Finansowej.”.

Analizując przywołaną definicję, pierwszym warunkiem uznania za „Beneficjenta” jest spełnienie warunku posiadania statusu przedsiębiorcy, jakim zgodnie z ustawą z dnia 6 czerwca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą, a także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Jeśli ww. warunek zostaje spełniony, wówczas należy ustalić spełnienie warunku drugiego, jakim jest posiadanie sta … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRząd planuje „odmrozić” także trybuny stadionów. Kibice wrócą jeszcze w czerwcu?
Następny artykułPlanujesz zacząć biegać? Zacznij od doboru odpowiednich butów