A A+ A++

Dodatek do zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych ma być rządową pomocą, mającą ochronić Polaków przed ogromnymi podwyżkami cen węgla i przed ubóstwem energetycznym. Jakie będą zasady jego udzielenia?

Dodatek do zakupu węgla w 2022

Wsparcie finansowe, które otrzymają osoby ogrzewające domy jednorodzinne paliwami stałymi będzie udzielone na innych zasadach, niż obecne dodatki, choćby dodatek osłonowy. Mechanizm bowiem przewiduje, że nie trafi on bezpośrednio w ręce osoby z niej korzystającego, a do sprzedawcy węgla. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Gospodarstwo domowe kupujące węgiel otrzyma cenę gwarantowaną, wynoszącą 996 zł brutto, sprzedający zaś otrzyma od Państwa rekompensatę za różnicę w cenie, tj. 1073 zł za każdą tonę kupioną przez indywidualnego odbiorcę. Zatem odbiorca indywidualny, czyli kupujący, nie otrzyma pieniędzy do ręki.

Warunki otrzymania dodatku do zakupu węgla  

Dopłata do zakupu węgla nie będzie przysługiwała każdemu obywatelowi. Nie będzie również dowolności w kupowanej ilości. Przede wszystkim jest to program do domów jednorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Podstawowym warunkiem zakupu węgla przez nich w cenie gwarantowanej z dopłatą do każdej tony węgla będzie wykazanie, że źródłem ogrzewania jest urządzenie na paliwa stałe, takie jak węgiel. Niezbędne będzie zatem okazanie kopii deklaracji złożonej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB.

Ograniczeniem zaś będzie możliwość zakupu maksymalnie 3 ton przez jedno gospodarstwo domowe.

W jaki sposób będzie można skorzystać z dodatku na zakup węgla?

Dofinansowanie będzie można wykorzystać kupując węgiel opałowy w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG.

Projekt ustawy uchwalony przez Sejm przewiduje dofinansowanie nie tylko do węgla. Dotyczy takich paliw stałych jak węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Kto będzie mógł skorzystać z dodatku do zakupu węgla?

Do rekompensaty uprawnia sprzedaż węgla do tych gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwem stałym.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska Izba Turystyki znowu będzie miała rzecznika. Szuka kandydata
Następny artykułKoniec marki Envy. Organizacja esportowa została wchłonięta