Znowu mi się nie udało… Nie wyszło mi… Nie potrafię… To chyba za trudne, nie jestem do tego stworzona… Po raz kolejny przypaliłam makaron, jestem beznadziejną kucharką… Znowu opuściłam trening, nie nadaję się do tego… Przygotowałam obiad, który smakował wszystkim, ale według mnie i tak mógł być lepszy…
Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć do siebie w ten sposób? Czy zdarza Ci się słyszeć, że wymagasz od siebie za dużo? Jak często byłaś na siebie zła z powodu małych potknięć, które Ci się zdarzyły? Znasz to uczucie?
Niepowodzenia zdarzają się każdemu – to normalne. W końcu nie od dziś wiadomo, że “błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi”. Ja też nie od razu odnosiłam same sukcesy i musiałam nierzadko się konfrontować z niepowodzeniami. Ale tak naprawdę to nie chodzi o to, żeby błędów nie popełniać, bo jak już wspomniałam to jest zwyczajnie niemożliwe. Najważniejsza w tym wszystkim jest umiejętność wyciągania wniosków i zmiany swoich zachowań, bo tylko to jest dobrą drogą do… rozwoju 🙂 Z moimi kulinarnymi przygodami było podobnie. Wielokrotnie już pisałam, że dla mnie na początku nawet ugotowanie makaronu było wyzwaniem, teraz uwielbiam eksperymentować w kuchni i słyszę od bliskich, że wychodzi mi to całkiem przyzwoicie 😉
Zastanawiasz się po co to piszę? Chcę zachęcić Cię do rzadszego patrzenia okiem krytyka na to co robisz, a w zamian za to włączenia trybu doceniania swoich osiągnięć i postępów.
Łatwo mówić, trudniej wykonać? To tylko złudzenie! Czytaj dalej i zobacz, że to jest możliwe 😉
Po co doceniać siebie?
Ciągła koncentracja na deficytach i błędach, które popełniamy ostatecznie prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości i permanentnego poczucia niepewności w tym co robimy. Więcej o budowaniu pewności siebie pisałam .
Jakie inne korzyści możesz mieć z doceniania siebie?
- Budowanie poczucia własnej skuteczności – czyli poczucia kompetencji i przekonania o swoich możliwościach w osiąganiu celów. W wielu badaniach wykazano, że osoby z wysokim poczuciem własnej skuteczności zdecydowanie częściej osiągają sukcesy i realizują marzenia!
- Lepszy nastrój i więcej energii każdego dnia – umówmy się, ciągłe niezadowolenie z siebie i krytykowanie swoich działań prowadzi do obniżenia nastroju, który w efekcie może doprowadzić nawet do depresji lub zespołu przewlekłego zmęczenia.
- Więcej pozytywnych ludzi wokół siebie – pamiętaj, że podobne przyciąga podobne :). Twoje nastawienie do samego siebie mocno wpływa na nastawienie innych ludzi do nas.
Jak zacząć doceniać siebie w 3 prostych krokach?
-
Przyjmuj komplementy na swój temat
Jeśli słyszysz coś pozytywnego na swój temat, nie zaprzeczaj temu ani nie tłumacz się! Jeśli słyszysz: “Ale super fit deser przygotowałaś” to zamiast tłumaczyć się, że to dziecinnie proste, po prostu… podziękuj:)
-
Zacznij koncentrować się na zasobach, nie tylko na deficytach
Przestań myśleć, czego jeszcze nie zrobiłaś i co mogłabyś zrobić lepiej. Psychologia pozytywna mówi, że świadomość własnych zasobów jest jedną z kluczowych umiejętności w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości życia. Więc od dziś zamiast myśleć tylko o tym, czemu ćwiczysz tylko 3 razy w tygodniu zamiast 5, to zacznij patrzeć na to, jak wiele już zrobiłaś do tej pory.
-
Zrób małe zmiany w tym co do siebie mówisz
To co mówisz do samego siebie ma znaczenie… serio. Dlatego czasami pierwszym krokiem do większego doceniania siebie jest bardzo prosta zamiana tego, co do siebie mówimy i o czym myślimy.
Zamień:
- Co mi się nie udało? na: Z czym sobie dziś poradziłam?
- Co mi nie idzie w diecie? na: Z czym sobie radzę w diecie?
- Czego nadal nie umiem? na: Co już potrafię?
- Czego w sobie nie lubię? na: Co jest we mnie fajnego?
- Za co jestem zła na siebie? na: Za co jestem sobie wdzięczna?
Proste? 🙂
Może na początku przestawienie zwrotnicy myślenia będzie trochę trudne, bo w końcu przekonania, które nam towarzyszą budujemy całe życie. Naprawdę warto rozpocząć pracę nad sobą i zwyczajnie mieć więcej luzu na co dzień.
A teraz palec do budki, kto dziś już ćwiczył ze mną? 😉 Jeśli jeszcze tego nie robiłaś, to pomyśl co innego zrobiłaś dziś dla swojego zdrowia i… DOCEŃ TO 🙂
Literatura:
- Juczyński Z. Poczucie własnej skuteczności teoria i pomiar. Folia Psychologica 2000; 4: 11-24.
- Czapiński J. (red). Psychologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka. Warszawa 2017, Wyd. PWN.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS