A A+ A++

Wierni diecezji kieleckiej, krakowskiej, tarnowskiej oraz indywidualni pielgrzymi z różnych stron Polski spotkają się w sobotę 24 lipca, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie – mieście, które zakładała i w którym mieszkała. Pielgrzymce towarzyszy hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Organizowane od ponad 20 lat tzw. Kingonalia oraz przybywająca do Nowego Korczyna od 7 lat diecezjalna pielgrzymka do św. Kingi łączą się w jedno wydarzenie mające na celu popularyzowanie kultu i oddanie czci średniowiecznej księżnej, córce królewskiego rodu Arpadów, klarysce, małżonce panującego.

Pielgrzymka rozpocznie się przy źródełku św. Kingi, skąd wierni przejdą w procesji do kościoła pw. św. Stanisława, w którym znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętej Kingi. Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie w strojach nawiązujących do średniowiecza odczyta historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn”.

O godz. 12.00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Za oprawę muzyczną Eucharystii odpowiada Grupa Artystyczna „Golica” z Masłowa pod dyrekcją Magdaleny Wilczyńskiej.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w tej szczególnej pielgrzymce. Niech św. Kinga, którą czcimy otoczy nas swoją miłością, opieką, wyprasza dobre i liczne powołania do służby Bożej w Kościele, w kapłaństwie, życiu zakonnym, szczególnie do sióstr klarysek w Starym Sączu i wspiera w codziennym życiu nasze małżeństwa i rodziny – zachęca kustosz ks. Paweł Majewski.

W określonych godzinach będzie możliwość zwiedzania sanktuarium.

Nowy Korczyn naznaczony jest śladami obecności księżnej Kingi, która mieszkała tutaj ponad 20 lat. Kanonizowana przez Jana Pawła II w 1999 r. w Starym Sączu, w chwale świętości jest przypominana poprzez doroczną lipcową pielgrzymkę, ale i poprzez comiesięczne wtorkowe czuwania z udziałem wiernych i kapłanów z sąsiednich dekanatów.

Św. Kinga (1234-1292) była córką króla węgierskiego Beli IV, została księżną krakowską oraz sandomierską – jako żona Bolesława Wstydliwego. Do jej zaręczyn doszło już w wieku pięciu lat, a ślub odbył się, gdy była dwunastolatką. Wraz z mężem złożyła śluby czystości. Słynęła z pobożności, wspierała Kościół, przypisywano jej też istotny wpływ na rozwój polskiego górnictwa. Po śmierci księcia wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu.

Nowy Korczyn został założony przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę przed 1258 r. jako Nowe Miasto Korczyn, obok dawnego grodu książęcego w Starym Korczynie. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami i zbudował zamek. Od początku XV w. odbywały się tutaj regularne zjazdy generalne i sejmiki szlachty Małopolski oraz słynne jarmarki zbożowe.

Do najważniejszych zabytków Nowego Korczyna należą: zespół pofranciszkański z 1257 r. z kościołem św. Stanisława – dziś sanktuarium św. Kingi, gotycko – renesansowy kościół parafialny Trójcy Świętej z XVI w., klasycystyczna synagoga z końca XVII w., Dom Długosza z XVI w., w okolicy – pozostałości murów zamku Kazimierza Wielkiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpółka zależna PKP Cargo uruchamia połączenie Poznań – Duisburg
Następny artykułMBP Stalowa Wola: Słuchać każdy może… – audiobooki na święto dźwięku