A A+ A++

Jak podaje Europejskie Stowarzyszanie Producentów Pojazdów ACEA, aż 61 proc. wszystkich publicznych punktów ładowania na terenie całej Unii Europejskiej zlokalizowane jest w zaledwie 3 krajach. To niewielka Holandia (23 proc. wszystkich ładowarek), a także Niemcy i Francja (po 19 proc.). W pozostałych krajach nasycenie jest już zdecydowanie mniejsze. Bardzo kiepsko przedstawia się sytuacja w Chorwacji, gdzie dla elektryków przygotowano niespełna 1,1 tys. punktów ładowania. I choć samochody w pełni elektryczne stanowią tam zaledwie 2,8 proc. rynku, to w letnim sezonie na chorwackich drogach pojawią się jadący z prądem turyści, których potrzeby okażą się nie mniejsze niż tubylców.

Czytaj więcej

Niewiele więcej ogólnodostępnych ładowarek jest w Słowenii – 1,6 tys., to niemal tyle samo co w dużo większej i coraz popularniejszej wśród zmotoryzowanych Polaków Bułgarii. Nieco bezpieczniej będzie posiadaczom e-aut w Rumunii, gdzie liczba ładowarek przekroczyła 2,7 tys. ale tam popyt na nie jest już znacznie większy. Rumunii bowiem kupują elektryczne samochody znacznie chętniej niż Polacy, a udział elektryków w rumuńskim rynku sięga już 10,6 proc. To niemal dwukrotnie więcej niż w Hiszpanii. W Czechach jest niespełna 4,7 tys. punktów ładowania, w Słowacji o połowę mniej, na Węgrzech 3,3 tys. Przy wyjeździe na południe sytuacja mocno poprawia się w Austrii, gdzie do dyspozycji posiadaczy zelektryfikowanych aut dostępnych jest 18,6 tys. ładowarek. We Włoszech ich liczba rośnie do przeszło 41 tys., ale to docelowy kierunek wakacyjny dla Europejczyków, więc może być wokół nich ciasno.

W Portugali jest tylko 7,3 tys. ładowarek. W Holandii ponad 144 tys.

Niemcy, Francja, a zwłaszcza Holandia to kraje, gdzie nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem miejsca do naładowania elektryka. W Holandii liczba ładowarek przekracza 144 tys., w Niemczech jest ich ponad 120 tys., … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSUP – czy każdy może się nauczyć pływać na desce?
Następny artykułUrząd Miasta Częstochowa zaprasza do konkursu artystycznego z atrakcyjnymi nagrodami