A A+ A++

„Tym schodom brakuje empatii i życzliwości. Oraz myślenia o UŻYTKOWNIKACH przestrzeni miejskiej, czyli elementarnej psychologii przestrzeni” – pisze w mediach społecznościowych starachowiczanka Marta Szperlich – Kosmala z nowopowstałej „Pracowni Sąsiedzkiej” i organizuje w sobotę 28 maja „Spacer z wózkami”.

Chodzi o schody, które powstały w trakcie rewitalizacji otoczenia Parku Kultury i prowadzą od ulicy Zakładowej do tej placówki. Do tej pory było tam prowizoryczne zejście, z którego skacząc z kamienia na kamień korzystali nieliczni. Nowe schody miały ułatwić poruszanie się w tym terenie. Ze względu na to, że jest tam stromo, nie mają podjazdów dla wózków, ale zdaniem organizatorki wydarzenia zostały źle zaplanowane przez co wykluczają wiele osób z możliwości korzystania z tego zejścia i można to było zrobić inaczej.  

„Zasada jest prosta, jak w górskiej wędrówce. Jeśli coś jest dostępne dla najsłabszych, to jest dostępne dla każdego. Dostępność dotyczy nie tylko tzw. wrażliwych grup społecznych: seniorów, osób z niepełno sprawnościami, kobiet w ciąży, rodziców z małymi dziećmi. Może też dotyczyć Tomka, Kamili, Andrzeja – wystarczy, że złamią nogę albo będą dochodzić do siebie po przebytej operacji, czy chorobie. TO MOŻE BYĆ KAŻDY Z NAS. Czy ma to oznaczać, że nie możemy wtedy załatwić sprawy w urzędzie albo iść do kina?… Gdy nie planuje się z życzliwością, część mieszkańców miasta z grup wspomnianych wyżej, staje się dla przestrzeni miejskiej PRZEZROCZYSTA. Przestajemy istnieć, moi drodzy. Każda bariera w przestrzeni miejskiej, która ZMUSZA nas do nadmiernego wysiłku albo WYMUSZA zmianę planów, potęguje poczucie wykluczenia. Poczucie wykluczenia, uczucie nie bycia branym pod uwagę, bycia niewidocznym, niesłyszanym – zabiera nam godność. ZNIKNĄĆ, oto największy lęk człowieka.

DAJMY SIĘ ZOBACZYĆ! Chodźmy na Spacer z Wózkami!

MIASTO JEST DLA WSZYSTKICH.

Każdy z nas ma w mieście RÓWNE PRAWA: w tym prawo wyboru drogi, jeśli ona istnieje.

Polskie ustawodawstwo to przewidziało, wdrażając w 2019 r. ustawę o dostępności (i powołując związany z nią Fundusz dostępności, z którego środki mogą pozyskiwać samorządy, dzięki czemu DOSTĘPNE INWESTYCJE SĄ TAŃSZE). Zobowiązuje ona samorządy do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, o ograniczonej mobilności, kobiety w ciąży, rodzice) w budynkach oraz w pobliżu budynków publicznych (urzędy, szkoły, domy kultury, baseny itd.). Czyli na przykład budowanie pochylni.

To, jak powinna wyglądać taka pochylnia, reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

W Polsce powstają rozwiązania, które zapobiegając wykluczeniu, ułatwiają mieszkańcom życie.

FAJNE MIASTA powstają dzięki współpracy samorządu z mieszkańcami. BĄDŹMY TAKIM FAJNYM MIASTEM!

Rodzice z wózkami, osoby poruszające się na wózkach, o laskach, seniorzy – w sobotę 28/maja o 10 spotykamy się w Parku na placu przed Cafe Kultura. Przejdziemy się na krótki spacer pod Schody. ROBIMY MIASTO!” – Czytamy w opisie wydarzenia [KLIKNIJ].

Redakcja portalu zwróciła się o komentarz do Urzędu Miejskiego. Czekamy na odpowiedź.

Reklama 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracają nabożeństwa majowe przy miejskich kapliczkach
Następny artykułNastolatki ukradły kosmetyki