A A+ A++

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba zwyrodnieniowa, dająca w momentach nawrotów szereg objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby i jak powinno wyglądać żywienie przy RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów – co to takiego?

Reumatyzm kojarzy się nam zwykle z osobami starszymi, które cierpią na różne dolegliwości układu kostno-stawowego. Jednak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, objawy mogą pojawiać się już u ludzi młodych, nawet około 20 roku życia. RZS w odróżnieniu od innych chorób zwyrodnieniowych posiada podłoże autoimmunologiczne, czyli u genezy leży dysfunkcja układu odpornościowego organizmu. Podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunizacyjnych trudno jednoznacznie wskazać czynnik uwalniający chorobę, dlatego etiologia występowania RZS nie jest do końca poznana. 

Co to jest RZS? Jest to przewlekła, postępująca wraz z czasem choroba tkanki łącznej. Proces zapalny obejmuje błonę maziową stawów, dochodzi do obrzęków, zniekształcenia i destrukcji chrząstki stawowej, którym towarzyszy silny ból. Przebieg choroby można podzielić na etapy względnej remisji, kiedy nie dochodzi do występowania dolegliwości oraz zaostrzenia. Wówczas pojawia się cały zespół objawów zarówno ogólnych, jak i i ściśle związanych z RZS. Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie specjalistycznego leczenia, może uchronić przed całkowitą degeneracją stawów i niepełnosprawnością. Skrajne przypadki reumatoidalnego zapalenia stawów mogą prowadzić do zgonu pacjenta. 

Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Statystycznie RZS częściej dotyka kobiety najczęściej wchodzące w czwartą i piątą dekadę życia. Objawy kostno-stawowe zwykle poprzedzone są występowaniem tzw. objawów ogólnych, grypopodobnych, które można przypisać niemalże każdej chorobie infekcyjnej, której towarzyszy stan zapalny. 

Do objawów ogólnych RZS należą:

  •       obniżenie samopoczucia;
  •       uczucie zmęczenia;
  •       stan podgorączkowy;
  •       ból mięśni i stawów;
  •       zmniejszenie apetytu;
  •       zmniejszenie masy ciała.

Choroba rozwija się bardzo szybko, a okres do wystąpienia pełnego spektrum objawów może zająć kilkanaście dni do kilku tygodni. Wystąpienie objawów ogólnych nie daje podstaw do wdrożenia diagnostyki w kierunku RZS. Dopiero widoczne i silnie odczuwalne dolegliwości stawowe, rozpoczynające się od zaatakowania mniejszych stawów (symetrycznie – dłonie, stopy) uzasadniają przeprowadzenie konkretnych badań. 

Do objawów stawowych RZS należy zaliczyć:

  •       ból stawów;
  •       sztywność stawów;
  •       obrzęk i zaczerwienienie w okolicy stawów;
  •       zmniejszenie ruchomości w stawach;
  •       zniekształcenia stawów.

Objawy pozastawowe to powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie naczyń krwionośnych i uszkodzenia nerwowe. Wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić zmiany w obrębie układu oddechowego, mięśnia sercowego oraz oczu. 

Dieta w RZS 

Zdrowy styl życia i prawidłowe nawyki żywieniowe to podstawa leczenia nie tylko reumatoidalnego zapalenia stawów, ale także innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. Należy unikać przetworzonych produktów, jedzenia typu fast food i postawić na świeże, ekologiczne produkty spożywcze. Podstawowym założeniem diety w RZS jest obniżenie stanu zapalnego, który towarzyszy nawrotom choroby. 

Zasady diety w RZS

1. Spożywaj świeże, naturalne produkty. 

Posiłki warto przygotowywać samodzielnie lub skorzystać z usług cateringu dietetycznego w Katowicach, Olsztynie i innych miastach, gdzie dostarczana jest dieta pudełkowa oparta o wysokiej jakości produkty spożywcze. Najlepiej wybrać menu, które będzie pozbawione substancji wpływających na produkcję immunoglobulin. Zaleca się jadłospis przygotowany w oparciu o produkty o obniżonej zawartości glutenu (przede wszystkim pszenicy) i z wyłączeniem produktów mlecznych.

2. Zwiększ ilość spożywanych warzyw i owoców.

Są źródłem witamin, związków mineralnych oraz przeciwutleniaczy, które wpływają na obniżenie stresu oksydacyjnego.

3. Wprowadź do diety zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego. 

W kuchni stosuj oliwę z oliwek, olej lniany, awokado, nasiona i orzechy. Szczególne znaczenie będą miały niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które występują w tłustych rybach morskich, oleju lnianym, orzechach włoskich i migdałach. Należy jednocześnie ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych zwierzęcego pochodzenia.

4. Zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D.

Niedobory witaminy D przyczyniają się do dysfunkcji układu immunologicznego. Dodatkowo witamina D3 poprawia wchłanianie wapnia, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego.
Artykuł zewnętrzny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Dieta w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwóch kibiców Liverpoolu popełniło samobójstwo. W tle finał Ligi Mistrzów na Stade de France
Następny artykułPożar kotłowni w Bielsku-Białej