A A+ A++

Dieta wegetariańska — trudność w tworzeniu jadłospisu

Stwierdzenie, że dieta bezmięsna jest mało zbilansowana i nudna, już dawno dietetycy i lekarze schowali między bajki. Osobom, które dopiero co zaczynają ograniczać spożycie mięsa, może być ciężko planować zbilansowany jadłospis, jednak poznając wszystkie tajniki kuchni wegetariańskiej, na pewno uda im się gotować ciekawie, pysznie oraz zdrowo.

Dieta wegetariańska dopuszcza spożywanie produktów odzwierzęcych, takich jak jaja, sery czy masło. Powinna się składać z produktów pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych (przede wszystkim soi, soczewicy, ciecierzycy, grochu czy fasoli), tłuszczów roślinnych czy nasion oleistych. Kuchnia wegetariańska jest rzecz jasna bogata w warzywa i owoce dostarczające dużej ilości błonnika. To wszystko pozwala na planowanie zbilansowanych i różnorodnych posiłków dla osób z różnymi preferencjami smakowymi.

Ważne składniki odżywcze w diecie wegetariańskiej, których nie może zabraknąć

Lekarze i dietetycy podkreślają, że zastąpienie mięsa produktami roślinnymi może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, obniżać ryzyko wielu chorób czy sprzyjać redukcji masy ciała. Nie oznacza to jednak, że dieta wegetariańska nie niesie ze sobą ryzyka. Jako że wegetarianie wykreślają ze swojego jadłospisu mięso, mogą im grozić różnego rodzaju niedobory.

Wegetarianie, chociaż częściej dotyczy to wegan, mogą mieć do czynienia z niedoborami witaminy B12, witaminy D, żelaza, wapnia, cynku oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Osoby, które ograniczają spożycie mięsa, muszą dodatkowo czuwać nad obecnością zamienników białka na swoim talerzu. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ białko dostarczane w diecie pełni bardzo ważną funkcję budulcową. Popularnymi zamiennikami białka zwierzęcego mogą być: tofu, fasola czerwona, ciecierzyca czy czerwona soczewica.

Świadome stosowanie diety wegetariańskiej powinno wiązać się z konsultacjami z dietetykiem, który podpowie, jak rozpisywać jadłospis, aby w diecie nie zabrakło żadnych niezbędnych składników odżywczych. Jakie wykonywać badania profilaktyczne (np. morfologię krwi) oraz czy prowadzić suplementację dodatkową. Tylko mądrze prowadzona i zrównoważona dieta może przynieść korzyści.

Sara Cwalina — influencerka promująca zrównoważoną dietę wegetariańską

Mimo możliwych niedoborów dieta wege nie powinna nikogo do siebie zniechęcać. Odpowiednio planowane posiłki roślinne mogą nie tylko przynosić korzyści zdrowotne, ale i poszerzać horyzonty smakowe. Wegetariańskie przepisy mogą zaskoczyć i zasmakować także wytrawnym mięsożercom. Sara Cwalina to influencerka, youtuberka i tiktokerka, która wykorzystuje swoje zasięgi, by promować bogatą i ciekawą dietę plant-based, czyli opartą na produktach roślinnych.

Swoimi autorskimi przepisami stara się udowadniać, że wegetarianizm nie jest nudny i mało zróżnicowany. W jej przepisach łączy ze sobą warzywa, owoce, rośliny strączkowe, mniej lub bardziej znane białkowe zamienniki mięsa oraz inne dobrodziejstwa natury, tworząc pełnowartościowe, smaczne i estetyczne dla oka dania.

Oto jeden z filmów Sary Cwaliny nt. żywienia

Dieta w wykonaniu Sary Cwaliny — przepisy influencerki

Sara Cwalina zyskała popularność w internecie jako propagatorka diety plant-based. W swoim e-booku “Foodbook. Co gotuję każdego dnia” wymienia swoje autorskie przepisy, które są proste i szybkie w przygotowaniu. Porady dotyczą zielonych śniadań, posiłków wytrawnych czy roślinnych zamienników słodyczy. Influencerka prowadzi również kanał na YouTubie, na którym dzieli się z widzami przepisami diety roślinnej wartymi uwagi.

Dobrym przykładem są kotlety z czerwonej fasoli. Do mieszanki Sara dodaje odrobinę keczupu, musztardy, posiekaną cebulę, koperek. Aby taką masę ze sobą skleić, youtuberka poleca dodać siemię lniane, a następnie wybrane przyprawy, np. kmin rzymski, pieprz i paprykę. Takie gotowe danie warto zestawić z sałatą, szpinakiem, rukolą, kukurydzą czy inną autorsko przygotowaną sałatkę. Do tego surówka i kasza. Zdaniem dietetyczki Martyny Szpaczek, która ocenia dietę Sary Cwaliny w materiale na YouTube, taki posiłek jest idealny pod względem składników odżywczych. Danie ma źródło białka, węglowodanów, tłuszczy (w postaci siemienia lnianego) i będzie mocno sycące.

Wegetariańskie przepisy Sary Cwaliny to nie tylko dania wytrawne. Influencerka poleca także lekkie dania na słodko, np. pudding chia z nasionami słonecznika, odżywką białkową z grochu, mlekiem roślinnym. Pudding, według przepisu influencerki, podaje się z dużą ilością owoców, prażonego kokosa, samodzielnie wykonanego dżemu (z nasionami chia jako substancją zagęszczającą) oraz własnoręcznie wykonanego masła orzechowego z orzechów laskowych. Taki posiłek ma dużą zawartość białka oraz tłuszczy nienasyconych.

MB

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziś kolejna wypłata „czternastek”
Następny artykułWydarzenia Gorzowskie '82. Jacek Wójcicki: “O jego uczestnikach nigdy nie zapomnimy”