A A+ A++

Dieta dr Budwig – zasady

Doktor Johanna Budwig była niemiecką była niemiecką biochemiczką, która w latach 50. XX wieku zajmowała się badaniem komórek rakowych. Według niej jednym z czynników, który sprzyja powstawaniu nowotworów był niedobór kwasów tłuszczowych omega-3.

Z tego powodu antyrakowa dieta dr Budwig opiera się właśnie na produktach bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, np. na oleju lnianym, oleju kokosowym, siemieniu lnianym, orzechach, płatkach owsianych, a także na owocach i warzywach. Co więcej — produkty te nie mogą być przetworzone i powinny pochodzić tylko z ekologicznych upraw.

Choć dieta dr Budwig jest bogata w tłuszcze, to nie wszystkie tłuste produkty są w niej dozwolone. Mięso i tłusty nabiał oraz wszelkie produkty smażone muszą być wykluczone z diety. Tak samo cukier, produkty pszenne oraz jajka.

Dieta dr Budwig – efekty

Choć dieta powstała w latach 50. ubiegłego wieku, to do tej pory nie powstały żadne przekonujące badania, które potwierdzałyby skuteczność diety dr Budwig w walce z rakiem. Jednocześnie jednak dieta ta jest bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne, a do tego wyklucza spożywanie dań smażonych i innych rakotwórczych produktów.

Dieta dr Budwig – etap wprowadzający

Dieta dr Budwig rozpoczyna się od tzw. etapu wstępnego. Jest on swego rodzaju postem przed rozpoczęciem zasadniczej diety. Etap ten bazuje na spożywaniu głównie linomelu, czyli specjalnych granulatów ze zmielonego siemienia lnianego. Oprócz tego zaleca się picie ciepłych herbat oraz wyciskanych soków z marchwi i papai.

U osób bardzo chorych, które nie mogą przyswajać stałych pokarmów, etap wprowadzający trwa kilka dni (do tygodnia), a u osób umiarkowanie chorych oraz zdrowych tylko jeden dzień.

Dieta dr Budwig – jadłospis

Jadłospis diety dr Budwig rozpisany jest co do godziny, co może przysparzać kłopotów z jego ścisłym przestrzeganiem. Sama autorka diety podkreśla jednak, że jadłospis można modyfikować w zależności od stanu osoby chorej, ale miała tu na myśli porcje oraz ilość spożywanego tłuszczu, a nie godziny posiłków.

7.00 – sok z kiszonej kapusty,
8.00 – posiłek składający się z ugotowanych zbóż z siemieniem lnianym, pastą dr Budwig oraz surowymi owocami, szklanka zielonej herbaty z miodem,
10.00 – świeżo wyciśnięty sok z marchwi,
11.00 – ser twarogowy chudy z owocami,
12.00 – przystawka w postaci surowych warzyw z dodatkiem pasty dr Budwig
12.30 – kasza ugotowana z warzywami z dodatkiem oleoluxu, mus z owoców z dodatkiem pasty dr Budwig,
15.00 – szklanka soku z ananasa,
15.30 – szklanka soku z papai,
18.30 – kasza ugotowana na bulionie warzywnym z dodatkiem oleoluxu i drożdży liofilizowanych, biała herbata,
20.30 – lampka wytrawnego czerwonego wina.

Dieta dr Budwig – przepisy

Jednymi z głównych posiłków, które pojawiają się w diecie dr Budwig są potrawy opracowane przez samą badaczkę. Są to specjalna pasta dr Budwig oraz oleolux.

Pasta dr Budwig. 5–6 łyżek oleju lnianego miksujemy z 12,5 g chudego sera. Całość możemy doprawić ziołami, papryką lub czosnkiem. Po przyrządzeniu pastę należy przechowywać w lodówce. Dr Budwig zalecała, aby pastę stosować w następujących proporcjach: 6 łyżek dziennie przy ciężkich schorzeniach, 2–4 łyżki przy lekkich schorzeniach oraz 2 łyżki profilaktycznie.

Oleolux. Najpierw 125 ml oleju lnianego wkładamy do zamrażalnika. Następnie cebulę smażymy na patelni polanej olejem kokosowym. Smażymy do momentu, aż stanie się złocista. Potem dodajemy 10 ząbków czosnku i dalej smażymy. Gorący olej przelewamy przez sitko do pojemnika z olejem lnianym. Tak przygotowany oleolux powinniśmy przechowywać w lodówce. Możemy nim smarować chleb, a także traktować jako dodatek do warzyw i kasz.

DD

Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymiana zieleni w Puławach, posadzili prawie sto drzew
Następny artykułPół roku utrudnień