A A+ A++

Dieta bogatoresztkowa — co to jest?

Dieta bogatoresztkowa, zwana również dietą wysokobłonnikową, ma przede wszystkim działanie lecznicze i oczyszczające. Pomaga też w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jadłospis diety powinien składać się z produktów z dużą zawartością błonnika. Bardzo polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego, w przypadku zaparć, miażdżycy, cukrzycy, a także w przeciwdziałaniu tworzeniu się zmian nowotworowych w obszarze jelita grubego. Jednak ten sposób odżywiania nie jest zalecany dla wszystkich. Odradzana jest osobom ze stanami zapalnymi narządów układu pokarmowego.

Dieta bogatoresztkowa — zasady, co można jeść?

Dieta opiera się na spożywaniu produktów zawierających błonnik. Każdego dnia należy się starać wybierać produkty, które są bogate w ten pożądany składnik.

Po pierwsze, powinno się zamienić pieczywo pszenne na pełnoziarniste. Najlepiej ciemne, razowe, żytnie, orkiszowe, pełnoziarniste i na naturalnym zakwasie. Zasada zamiany białego na ciemne dotyczy także ryżu i makaronu — inwestujemy w dziki i brązowy ryz oraz orkiszowy makaron. Najlepiej w wersji al dente, dzięki czemu nie tracą one swoich cennych elementów, w tym błonnika.

W diecie bogatoresztkowej powinno się spożywać także co najmniej 1 kg warzyw i owoców. Szczególnie polecane są warzywa, ponieważ zawierają małą liczbę kalorii i dużo błonnika.

Poza tym podczas diety zaleca się picie co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia — najlepsza będzie oczywiście woda. Odradzane są słodkie soki i słodzone napoje gazowane.

Dieta bogatoresztkowa — zasady, czego nie wolno jeść?

Przede wszystkim w diecie bogatoresztkowej należy wyeliminować wszystkie fast foody, frytki, czipsy, słodycze i inne niezdrowe przekąski, a także wysoko przetworzone produkty, które mają jałowy skład. Zrezygnować powinno się z produktów wysokotłuszczowych — dotyczy to również przyrządzania posiłków. Mięsa pieczemy, gotujemy czy grillujemy bez użycia tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem będzie też przygotowanie posiłków w parowarze. Ostrożność należy też zachować przy spożywaniu jajek.

Dieta bogatoresztkowa — efekty

Dieta bogatoresztkowa polecana jest osobom, które cierpią z powodu zespołu jelita drażliwego czy mają problemy z prawidłową perystaltyką jelit, np. skarżą się na zaparcia. Dieta przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w okolicach jelita grubego.

Wymieniając efekty diety, nie wolno zapominać o właściwościach wspierających odchudzanie — jedzenie produktów bogatych w błonnik przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.

Dieta bogatoresztkowa — przykładowy jadłospis

Śniadanie:
płatki owsiane na mleku z dodatkiem startego jabłka i cynamonu, kilka sztuk migdałów, woda
Drugie śniadanie:
krupnik z dodatkiem kaszy jęczmiennej, gotowane brokuły
Obiad:
grillowana wołowina, pół szklanki kaszy jaglanej, surówka z selera, jabłka i marchwi, kompot z jabłek.
Podwieczorek:
kromka chleba żytniego, 2 plastry upieczonego indyka, sałatka z pomidora z cebulą,
herbata ziołowa
Kolacja:
naleśniki z mąki razowej z powidłami śliwkowymi, woda.

DD

Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Zdarzyło się w Mielcu” – wernisaż wystawy w „Pałacyk Oborskich” [VIDEO]
Następny artykuł3 nowe zakażenia w powiecie nowomiejskim. Nie żyje mieszkaniec naszego powiatu