A A+ A++

Czym jest gluten i jak działa?

Gluten to białko roślinne. Dokładnie są to frakcje prolamin i glutein, które w praktyce mają funkcje strukturotwórcze. To właśnie dzięki zawartości glutenu w mące, w połączeniu z płynem podczas wyrabiania ciasta możemy zaobserwować proces, który powoduje, że ciasto staje się bardziej elastyczne. Tu leży też tajemnica wyrabiania ciast kruchych, które należy szybko zagniatać, na tyle sprawnie, żeby składniki połączyły się, a ciasto nie zyskało zbytniej sprężystości i nie straciło swoich walorów ciasta kruchego. Analogicznie, to właśnie dlatego długo wyrabiamy ciasto na pizzę, żeby było elastyczne i sprężyste. Zawartość glutenu w mące różni się od regionu, w którym rośnie zboże. Dłuższe nasłonecznienie zbóż powoduje większą zawartość glutenu w zbożach.

Źródła glutenu naturalne i te mniej oczywiste

Źródłem glutenu są zboża, takie jak pszenica, żyto, owies i jęczmień. Tak więc wszystkie produkty do produkcji, których użyto wymienionych zbóż, zawierają gluten. Jedenak gluten ma również zastosowanie technologiczne, polepsza strukturę i konsystencję. Tak więc produkty mniej oczywiste, w których możemy znaleźć gluten to, na przykład wędliny, majonezy albo przyprawy, czy też produkty zawierające słód i ekstrakt słodowy. Produkty naturalnie pozbawione glutenu mogą zostać połączone z glutenem w procesie produkcji, stąd często na opakowaniach możemy znaleźć informację “produkt może zawierać śladowe ilości glutenu”.

Gluten, przyjaciel czy wróg?

I tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ spożycie glutenu może spowodować spektrum reakcji: od całkowitego braku reakcji po gwałtowne reakcje, takie jak zanik kosmków jelitowych, który prowadzi do problemów z wchłanianiem substancji odżywczych z pożywienia. Wszystko zależy od stopnia tolerancji na gluten przez organizm.

Brak reakcji to najbardziej pożądany stan. Najostrzejszą reakcje organizmu na spożycie glutenu są spowodowane przez autoimmunologiczną chorobę zwaną celiakią. Celiakia jest przewlekłą chorobą zapalną jelita cienkiego o podłożu autoimmunologicznym, w której organizm sam siebie atakuje. Jak w każdej chorobie alergicznej, tak i w przebiegu celiakii należy wyeliminować z diety gluten – w każdej postaci. Wyróżniamy dodatkowo alergię na przenicę i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.

Jak wyeliminować gluten z diety?

Celiakia to choroba, która wymaga całkowitej zmiany stylu życia. Zdiagnozowana przez lekarza przy pomocy testów, wymaga natychmiastowych działań, ponieważ celiakia to nie jest wybór to konieczność. Jak sobie poradzić z zupełnie nową rzeczywistością? Oczywiście należy nauczyć się jeść od nowa, czytać etykiety, poznawać produkty bezglutenowe, restauracje serwujące żywność bezglutenową. W początkowej fazie diety bezglutenowej ogrom wiedzy jaką należy przyswoić i ilość zmian jakie należy w życiu zaprowadzić może być dość ciężki. I właśnie wtedy z pomocą przychodzi dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/kielce/.

Dieta pudełkowa bezglutenowa – zalety.

  • Przede wszystkim wiedza. Dieta pudełkowa bezglutenowa układana jest przez dietetyków i przygotowywana w kontrolowanych warunkach. Przygotowując dania bezglutenowe należy przestrzegać restrykcyjnie zasad rozdziału produktów zawierających gluten i tych, które go nie zawierają. Potrzebna jest osobna linia produkcyjna, ponieważ gluten unosi się w powietrzu i opada, stając się w ten sposób tym dodatkiem “może zawierać śladowe ilości glutenu”.
  • Różnorodność. Zauważyliśmy, że w pierwszej fazie eliminacji glutenu z diety, chory zaczyna ograniczać ilość produktów. W diecie pudełkowej proponowane są zamienniki redukowanych produktów.
  • Wiedza. Dieta bezglutenowa to bardzo dużo informacji, które należy przyswoić i wprowadzić w życie. Zbieranie informacji i przekuwanie jej w wiedzę to długotrwały proces. Jeśli potrzebujesz zmian na lepsze, dieta pudełkowa jest drogą, którą powinieneś wybrać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie odebrać maseczki? Co z tą kwarantanną? Oo
Następny artykułPremiera u Osterwy: “Dzień świra”