A A+ A++

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych stoi na stanowisku, że wykonywanie czynności medycyny laboratoryjnej w postaci badań genetycznych przez osoby będące członkami samorządu diagnostów laboratoryjnych wzmacnia nadzór nad obszarem badań genetycznych.

“Za niedopuszczalne i etycznie nieodpowiedzialne Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych uznaje postępowanie polegające na przypisywaniu przedstawicielom samorządu diagnostów laboratoryjnych stanowisk, które nie zostały nigdy wyrażone albo zniekształcaniu i wypaczaniu sensu publicznych wypowiedzi przedstawicieli samorządu diagnostów laboratoryjnych w celu prowadzenia nierzetelnej polemiki” – piszą diagności i przekazują swoje stanowisko Ministerstwu Zdrowia

Diagności laboratoryjni kontra biotechnolodzy?

Poszło o wyrażoną przez prezes KRDL Monikę Pintal-Ślimak obawę, związaną z dopuszczeniem do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej osób będących biologami i biotechnologami, które uzyskają tytuł specjalisty w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej. Prezes powiedziała, że niepokoi się, czy działania tych osób – w kontekście dbałości o dobro pacjenta i jego bezpieczeństwo – będą wystarczająco sumienne. Zwracała również uwagę, że wśród diagnostów laboratoryjnych nie brakuje osób, które mają uprawnienia do wykonywania badań genetycznych, nie ma więc potrzeby włączanie do takiej diagnostyki osób, które nie wykonują zawodów medycznych. W odpowiedzi specjaliści laboratoryjnej genetyki medycznej przygotowali petycję, w której zaprezentowali swoje stanowisko – odmienne od prezes KRDL.

Diagności odpowiadają na petycję

Jako odpowiedź na opublikowaną petycję, KRDL do Ministerstwa Zdrowia wysłała swoje stanowisko, w którym broni swoich racji i staje murem za prezes Moniką Pintal-Ślimak.

“Odnosząc się do rozpowszechnianego publicznie stanowiska o rzekomych poglądach prezes KRDL na temat samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej przez osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku biologia lub biotechnologia, oraz uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej na podstawie ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 506), Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, że zarzuty „nieuprawnionego wykluczenia dwóch grup zawodowych, tj. biologów i biotechnologów” oraz „stygmatyzowania biologów i biotechnologów”, całkowicie abstrahują od wypowiedzi przedstawicieli KRDL, do których się odnoszą. Użycie powyższych zwrotów, które mają jednoznacznie negatywne konotacje stanowi nieakceptowalną próbę dzielenia członków samorządu diagnostów laboratoryjnych oraz ma na celu odwrócenie uwagi od zagadnienia, którego dotyczy wypowiedź” – napisano w stanowisku.

Diagności laboratoryjni mogą badać genetycznie

Badania genetyczne wykonywane przez diagnostów są, zdaniem KRDL, gwarancją najwyższej jakości badania i dbałości o bezpieczeństwo danych pacjenta.

“Zważywszy, że piecza nad należytym wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego sprawowana jest w celu ochrony interesu publicznego, na Krajowej Radzie Diagnostów Laboratoryjnych spoczywa konstytucyjny obowiązek czuwania, aby między innymi badania genetyczne wykonywane były z zachowaniem najwyższego standardu jakości przewidzianego w ustawie z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej. Oznacza to, że działania państwa i samorządu diagnostów laboratoryjnych powinny zmierzać do maksymalnego wykorzystania potencjału merytorycznego diagnostów laboratoryjnych. W konsekwencji należy dążyć do stanu, aby badania genetyczne wykonywały osoby będące członkami samorządu diagnostów laboratoryjnych i podlegały jego nadzorowi. W związku z powyższym – kierując się konstytucyjnym nakazem działania w celu ochrony interesu publicznego – Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych uważa, że optymalnym sposobem uzyskania prawa do samodzielnego wykonywania badań genetycznych i autoryzacji wyników badań przez osoby, które ukończyły studia i uzyskały tytuł zawodowy magistra na kierunku biologia lub biotechnologia lub równorzędny powinno być, przez wypełnienie ustawowych zapisów i następnie uzyskanie przez nich kwalifikacji do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego zgodnie z brzmieniem art. 11 ustawy o medycynie laboratoryjnej” – napisano w stanowisku KRDL. “Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych stoi na stanowisku, że wykonywanie czynności medycyny laboratoryjnej w postaci badań genetycznych przez osoby będące członkami samorządu diagnostów laboratoryjnych wzmacnia nadzór nad obszarem badań genetycznych. Zapewnienie takiego sposobu wykonywania badań genetycznych powinno być celem działania państwa i samorządu diagnostów laboratoryjnych” – pisze dalel KRDL.

Diagności profesjonalniej prowadzą badania

“Zważywszy, że obszar badań genetycznych stwarza wysokie ryzyko przeprowadzania badań w sposób nierzetelny oraz błędnej interpretacji ich wyników, a także niewystarczającej ochrony danych genetycznych osób badanych, Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, że wszelkie działania, które mogą wpływać na jakość badań genetycznych, w szczególności dotyczące merytorycznego przygotowania do ich wykonywania, muszą być podejmowane z najwyższą rozwagą, z uwzględnieniem stanowiska samorządu diagnostów laboratoryjnych. Od podmiotów i osób uczestniczących w dyskusji na temat zasad określających system opieki genetycznej należy wymagać rzetelności i precyzji, w szczególności w przypadku wyrażania oficjalnych stanowisk, podpisanych przez osoby z określonym dorobkiem naukowym” – przekonuje KRDL w swoim stanowisku.

Źródła:

www.kidl.org.pl

Aktualizacja: 07/03/2024 17:04
Autor: Ewa Basińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTańczące brzdące – przegląd taneczny w Pałacu
Następny artykułМакрон зробив нову заяву. Немає жодних червоних ліній