A A+ A++

Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości, powinien być nawet zakazany. Aby zmniejszyć jego spożycia, należy go opodatkować, bardziej nawet niż alkohol – twierdzi diabetolog prof. Leszek Czupryniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak dodaje, tzw. podatek cukrowy zmniejsza spożycie napojów słodzonych i należy go wprowadzić w Polsce.

To nie jest tak, że większe spożycie cukru powoduje cukrzycę, od cukierków nie dostaje się cukrzycy. Większe spożycie cukru sprzyja otyłości, a cukrzyca jest jej najpoważniejszym powikłaniem – wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak.

Mniejsze spożycie cukru to przede wszystkim mniejsze ryzyko otyłości. Dlatego podatek cukrowy coraz częściej wprowadzany jest przez wiele krajów na całym świecie, głównie w Europie, a także w USA, Ameryce Południowej oraz w Azji i Afryce. Na naszym kontynencie został już wprowadzony w Belgii, Finlandii, Francji, Irlandii, Norwegii, Portugalii oraz na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. W Polsce wciąż trwają nad nim prace.

Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości. Aby zmniejszyć jego spożycia, należy go opodatkować, bardziej nawet niż alkohol. I taki podatek powinien być wprowadzony także w naszym kraju – twierdzi prof. Czupryniak. Powołuje się przy tym na wyniki badań i doświadczenia innych krajów, które wprowadziły podatek cukrowy. Zmniejsza on spożycie napojów słodzonych, co w dłuższym okresie powinno przyczynić się do zmniejszenia otyłości i jej powikłań, w tym również cukrzycy. A im jest on większy, tym większa jest redukcja spożycia napojów słodzonych – zaznacza specjalista.

Podatek cukrowy a zmiana nawyków żywieniowych

Zobacz również:

Te owoce nie odchudzają. Wszystko przez cukier

Te owoce nie odchudzają. Wszystko przez cukier

Ludzie liczą pieniądze, nawet podatek cukrowy zwiększający cenę napojów o zaledwie 10 proc. skutecznie zmienia nawyki żywieniowe – mówi  diabetolog prof. Leszek Czupryniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jako przykład podaje Meksyk, gdzie aż 70 proc. mieszkańców ma nadwagę lub jest otyłych. Zwiększenie ceny napojów słodzonych o 10 proc. w Meksyku może w 2030 r. zmniejszyć liczbę osób z nadwaga lub otyłych 0,5 mln, a w 2050 r. – o 1,5 mln.

Zdaniem prof. Czupryniaka, cukier powinien być nawet zakazany. Zauważa, że może pobudzać apetyt, zamiast go zmniejszać, ponieważ stymuluje wydzielanie insuliny w organizmie. Łatwiej jest ograniczyć się w jedzeniu, gdy nie spożywa się cukru – podkreśla. Dodaje jednak, że nie należy zamiast słodyczy spożywać więcej jabłek, bo też zawierają cukry proste i w nadmiarze również mogą sprzyjać otyłości.

Słodycze powinniśmy spożywać tylko wtedy, gdy spalimy je podczas wysiłku fizycznego. Trzeba jednak to zrobić zaraz po ich spożyciu, a nie później, bo uruchamiana jest synteza tłuszczu, który odkłada się w organizmie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPRD Racibórz bez pozwolenia na budowę asfaltowni w Bukowie
Następny artykułJak nie dać się nabrać i kupić zdrowe truskawki, zamiast pięknych, ale nafaszerowanych chemią?