A A+ A++

Microsoft i Citizen Lab wskazują na tajną izraelską firmę, jako podmiot sprzedający rządom narzędzia do hakowania Windowsa i nie tylko.

Zdaniem Citizen Lab i Microsoftu izraelski producent narzędzi hakerskich znany pod nazwą Candiru stworzył i sprzedawał exploita, który mógł penetrować Windows. To jeden z wielu produktów tworzonych przez działający w cieniu cały przemysł wyszukiwania słabych punktów w powszechnie używanym oprogramowaniu.


Citizen Lab przeprowadził i opisał na swoim blogu, szczegółową analizę techniczną narzędzia stworzonego przez Candiru. Narzędzie to miało być sprzedawane głównie rządom i było wykorzystywane do atakowania różnych organizacji, w tym saudyjskiej grupy dysydentów czy lewicowego indonezyjskiego serwisu informacyjnego.

– Rosnąca obecność Candiru i wykorzystanie jej technologii nadzoru przeciwko globalnemu społeczeństwu obywatelskiemu to mocne przypomnienie, że branża najemników produkujących oprogramowanie szpiegujące obejmuje wielu graczy i jest podatna na powszechne nadużycia – stwierdza Citizen Lab w swoim raporcie.

Narzędzia produkowane przez Candiru wykorzystywały słabe punkty nie tylko Windowsa, ale także innych popularnych produktów. Wśród nich znalazło się Google Chrome. Google w środę opublikował informację na blogu, że znalazł dwie luki w przeglądarce, które Citizen Lab połączył z Candiru. Google nie odniosło się do Candiru po imieniu, ale opisał je jako „komercyjną firmę nadzorującą”. Koncern stwierdził, że luki zostały załatane na początku roku.

Microsoft w swoim poście na blogu poinformował o załataniu luk w Windowsie wtorkową aktualizacją oprogramowania. W swoim wpisie koncern nie przypisał wykorzystywania luk Candiru, nazywając zamiast tego izraelski podmiot „aktorem sektora prywatnego z siedzibą w Izraelu i znanym pod kryptonimem Sourgum”, a samo narzędzie nazwał „Diabelskim językiem”.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemcy: Rośnie liczba ofiar powodzi. Gigantyczne osuwisko powstało tuż za miastem
Następny artykułRosja: silniki z myśliwców dla dronów?