A A+ A++

Deweloperzy przewidują stabilizację cen mieszkań i słabszą sprzedaż – wynika z odczytu Indeksu Nastrojów Deweloperów, badania prowadzonego przez portal Tabelaofert. pl.

Deweloperzy przewidują stabilizację cen mieszkań i słabszą sprzedaż
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Jak podano, majowe odczyty indeksu wskazują na znaczne pogorszenie nastrojów na rynku deweloperskim.

Indeks zmiany cen mieszkań zanotował najniższy odczyt od roku (0,22). Spada systematycznie od czerwca 2023 r., kiedy był blisko maksimum (0,8) tuż przed startem “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”.

“Ogłoszony w kwietniu projekt “Kredytu na start” spowodował co prawda wzrost tego wskaźnika, ale tylko do poziomu 0,46. Po czym w maju spadł o ponad 50 proc. do poziomu 0,22, wracając tym samym do trendu spadkowego” – napisano.

“(…) wciąż większa liczba deweloperów spodziewa się wzrostu cen niż spadku, jednak liczba oczekujących spadków jest największa od czasu, kiedy prowadzimy badania w ramach Indeksu” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert. pl.

Z kolei indeks zmiany tempa w obszarze sprzedaży mieszkań po raz drugi w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jest pod kreską.

“Przy czym w grudniu 2023 roku oczekiwanie to związane było z brakiem oferty. Pół roku później oferta jest już co prawda większa, ale nastroje odwróciły się o 180 stopni i to praktycznie w ciągu miesiąca. Jeszcze w kwietniu spadków spodziewało się jedynie 10,6 proc. badanych, dziś jest to aż 21,7 proc. (dodajmy, że w marcu 2024 było to jedynie 6,2 proc.). Wzrostów z kolei w kwietniu spodziewało się aż 46,8 proc., natomiast w odczycie majowym odsetek ten spadł do poziomu 19,8 proc.” – napisano w komunikacie.

W ocenie Chojnackiego deweloperzy przewidują stabilizację cen (niewielkie wzrosty na poziomie inflacji) i słabszą sprzedaż, przynajmniej dopóki nie zapadną wiążące decyzje dotyczące programu “Kredyt na start”.

Badanie przeprowadzono na próbie prawie dwustu największych deweloperów w Polsce. 

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarzena Kipiel-Sztuka miała 58 lat. Zmarła po ciężkiej chorobie
Następny artykułKoncert upamiętniający wizytę św. Jana Pawła II w regionie