A A+ A++

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, do czasu otwarcia muzeum dla zwiedzających, będzie ona dostępna wyłącznie w internecie.

Wystawa została podzielona na kręgi kulturowo-religijne: wschodni (prawosławny, greckokatolicki i unicki) oraz katolicki.

Krzyże huculskie, ikony podróżne

Wśród obiektów dotyczących obrzędów wschodnich na uwagę zasługują ikony, a przede wszystkim sygnowana para ikon z XVIII w. przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem i Jezusa Chrystusa. Ciekawostką są także domowe krzyże huculskie oraz krzyże ze zgardy, czyli naszyjnika z odlewanych, mosiężnych krzyżyków, ozdoby z tradycji stroju huculskiego.

Są także małe ikony podróżne,  a wśród nich prawosławna ikona składana, czteroskrzydłowa, wielopostaciowa, zdobiona w tle awersu niebieską emalią, towarzysząca wiernym w drodze.

– Rzadko spotykanym obiektem jest stempel do odciskania ornamentu na cieście do wypieku prosfory (mały, okrągły chlebek pokryty prawosławną symboliką, który wierni otrzymują w postaci komunii). Zgromadzone na wystawie są także ikony typowe dla malarstwa ukraińskiego oraz współczesne ikony wykonane przez ikonopisarzy z kręgu katolickiego i greckokatolickiego (autorzy w większości pochodzą z Ukrainy i z Polski) – opisuje Muzeum.

Obrazy, monstrancje, krucyfiksy

W części ekspozycji poświęconej obrządkowi katolickiemu eksponowane są m.in. obrazy z wizerunkami Matki Boskiej Saletyńskiej, Ostrobramskiej, Poczajowskiej (miedzioryt ręcznie podkolorowany), rzeźby i krzyże pochodzące z różnych zakątków świata. Większość rzeźb pochodzi z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i przedstawia wizerunki św. Stanisława, Matki Bożej z Dzieciątkiem i Chrystusa Frasobliwego.

Na szczególną uwagę zasługują wystawione dwie monstrancje z XV i XVII w., a także kolekcja krucyfiksów (wśród nich wyróżniający się krucyfiks z macicy perłowej, pochodzący z Francji). W tej części wystawy prezentowane są także miniaturki w różnych formach, przedstawiające Matkę Boską Częstochowską oraz relikwiarze w kształcie krzyży.

Wystawa pt. Dawna sztuka i przedmioty sakralne Fot. Robert Moździerz – Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Do końca marca

Wystawa będzie czynna do 31 marca 2021 r. Eksponaty zebrane na wystawie pochodzą z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, zbiorów prywatnych i Muzeum Etnograficznego, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Lasko.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukiwania Bartka Krychty. W sobotę minęło 15 dni od zaginięcia
Następny artykułTrwa kryzys Bartosza Bednorza i jego drużyny, kolejna porażka