A A+ A++

Choć prace już się zakończyły, to na pełny efekt tryskającego czystą wodą pitnika będziemy musieli poczekać do wiosny, kiedy temperatury pozwolą na jego uruchomienie. Przed nami kolejne zmiany w pogodzie i mrozy, które mogłyby zagrozić hydraulice instalacji.

Fot. Klimat-Energia-Gospodarka Wodna

O powstanie kolejnego zdroju wodnego na Kazimierzu zabiegali sami mieszkańcy, wnosząc propozycję zadania do budżetu obywatelskiego, a później licznie oddając głosy na projekt „Napij się na zdrowie! Poidełko miejskie”. Z uwagi na pandemiczne obostrzenia i obowiązujące zalecenia służb sanitarnych budowa pitnika została wstrzymana do roku 2022. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna właśnie zakończyła realizację zadania o wartości 124 tys. zł.

Pitnik został dobrany tak, by był łatwo dostępny dla dzieci, osób z niepełnosprawnością oraz by umożliwiał zaczerpnięcie wody do własnej butelki czy napojenie czworonoga. Zdrój znajduje się w historycznym układzie urbanistycznym placu Wolnica, dlatego jego budowę nadzorował archeolog i konserwator zabytków. Pitnik zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi jest wyposażone w trzy mosiężne misy, a całość urządzenia zarówno pod względem materiałowym, kolorystycznym, jak i formy jest spójna z pozostałymi elementami małej architektury zabytkowego Kazimierza.

Nowa instalacja i nowoczesne filtry sprawiają, że woda z pitnika spełnia taką rolę, jak kiedyś wodne źródełka na naturalnych szlakach. Będąc na Kazimierzu w okresie letnim, nie trzeba będzie kupować wody lub innego napoju w jednorazowej butelce, co w ciągu roku przyniesie wielotonowe oszczędności plastiku z tytułu niewyrzuconych do śmietników butelek. Picie czystej wody to nie tylko kwestia ekologii, ale przede wszystkim dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie.

W Krakowie pitniki znajdują się urzędach, szpitalach, szkołach, parkach i wielu innych miejscach wskazanych przez samych mieszkańców np. przy Sukiennicach, czy na placu Niepodległości. W letnie dni bardzo się przydają, zatem kolejne lokalizacje są jak najbardziej wskazane.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Tomasz Róg


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2023-01-03


Data aktualizacji:

2023-01-04

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDakarowe historie: Niezrażeni trudnościami
Następny artykułPS Plus Extra z nową grą. Sony rozbudowało ofertę o obiecaną produkcję