A A+ A++

Jak Twoje dane trafiają do BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi dane przekazywane im przez banki, firmy pożyczkowe, SKOK-i. Twoje dane trafiają do BIK wówczas, gdy starasz się o kredyt lub pożyczkę. Jeśli otrzymasz zobowiązanie, o które wnioskowałeś informacje o tym, jak je spłacasz instytucje finansowe również przekażą do BIK. W sytuacji, gdy kolejne raty regulujesz zgodnie z harmonogramem, właśnie to (o ile wyrazisz na to zgodę) będzie widoczne w BIK. Spóźniłeś się z ratą? Niestety, Twoje opóźnienie także zostanie odnotowane w BIK. Wspomniane dane aktualizowane są przynajmniej raz w tygodniu do momentu aż całkowicie wywiążesz się ze spłaty swojego długu.

Jeśli swój kredyt spłacałeś w terminie, to w momencie uregulowania zobowiązania, informacje o tym fakcie, stają się niewidoczne dla instytucji finansowych. Wyjątkiem od tej sytuacji jest ta w której wyrazisz zgodę na przekazywanie do BIK danych o spłaconych kredytach i pożyczkach. Warto się na to zgodzić, bowiem terminowo uregulowane zobowiązania budują nasz wizerunek jako rzetelnego płatnika i klienta i zwiększają naszą zdolność kredytową. Fakt, że korzystaliśmy już z takich instrumentów zewnętrznego finansowania i że nie zalegaliśmy ze spłatą, to dla banku sygnał, że warto udzielić nam kolejnego zobowiązania.

Pamiętajmy, że brak zgody na przetwarzanie danych o uregulowanych długach nie sprawi, że z BIK „znikną” niewygodne informacje na nasz temat. Jeśli nie spłacałeś swojego kredytu w terminie, to takie dane mogą trafić do BIK bez Twojej zgody i będą przetwarzane przez 5 lat. Wiedz jednak, że dotyczy to tylko sytuacji, w której opóźnienie w spłacie wynosiło ponad 60 dni i w której minęło 30 dni od momentu, w którym zostałeś poinformowany o tym, że Twoje dane mogą trafić do BIK. W praktyce oznacza to, że jeśli „zapomniałeś” o kolejnej racie i uregulowałeś ją np. z tygodniowym opóźnieniem, nie musisz obawiać się tego, że znajdziesz się w BIK.

Czyszczenie BIK – czy da się to zrobić?

Być może zdarzyło Ci się natknąć na takie hasła jak czyszczenie BIK, usunięcie z rejestru, czy wyczyszczenie negatywnych wpisów.

Stwierdzenie „czyszczenie BIK” sugeruje, że z Biura Informacji Kredytowej możliwe jest usunięcie niewygodnych dla nas jako potencjalnych klientów danych. Podkreślmy, że takie obietnice żerują na niewiedzy konsumentów i celowo wprowadzają ich w błąd. To na jakiej zasadzie określone dane trafiają do BIK, to jak są przechowywane i administrowane regulowane jest przez Prawo bankowe – tłumaczą specjaliści z Aasa. Ponadto, BIK jest jedynie administratorem danych, co oznacza, że nie ma prawa samodzielnie ich modyfikować – dodają eksperci.

Chociaż nie będzie to czyszczenie BIK, to tym, co masz prawo zrobić jest wnioskowanie o korektę nieprawdziwych lub błędnych danych na swój temat. Taki wniosek musisz złożyć w instytucji finansowej, która przekazała określone informacje do BIK, bowiem BIK nie ma prawa „na własną rękę” zmieniać żadnych, znajdujących się w tej bazie danych.

W każdej chwili możesz także cofnąć swoją zgodę na przetwarzanie informacji o już spłaconych zobowiązaniach. Jest to jednak krok, który zdecydowanie odradzamy, bowiem bank czy firma pożyczkowa nie wiedząc, jakim jesteś klientem, mogą odmówić Ci finansowego wsparcia.

Jak wyczyścić BIK? Podpowiadamy!

Nie wiesz, jak wykreślić się z BIK? Co do zasady masz bardzo ograniczone możliwości modyfikowania znajdujących się w tym rejestrze danych. Zamiast rozważać to, jak wyczyścić BIK, lepiej jest nie dopuścić do opóźnień w płatnościach i do tego, by nasze dane trafiły do tej bazy.

Czyszczenie BIK możliwe jest tylko wtedy, gdy:

  • Chcesz wycofać swoją zgodę na widnienie w BIK informacji o terminowo spłaconych zobowiązaniach (możesz to zrobić tylko wtedy, gdy nie miałeś opóźnień w płatnościach). 
  • Minęło 5 lat od daty spłaty problematycznego dla Ciebie zobowiązania – jeśli nie chcesz, by było ono widoczne w BIK, możesz poprosić o usunięcie tych danych. A co dzieje się wówczas, gdy nie minęło 5 lat od daty spłaty „przeterminowanego długu”? W takim przypadku informacje o tym, jak go spłacałeś wciąż będą widoczne dla banków i firm pożyczkowych i niewiele możesz z tym zrobić.
  • Zauważyłeś, że w BIK umieszczone zostały błędne lub nieprawdziwe informacje na Twój temat – może to być np. kredyt, który już spłaciłeś, a który nadal „wisi” w BIK. Wówczas masz prawo ubiegać się o skorygowanie takich danych. Z taką prośbą musisz zwrócić się do tej instytucji w której miałeś kredyt lub pożyczkę. Twoje dane w BIK zmienią się dopiero wówczas, gdy Biuro Informacji Kredytowej otrzyma od wspomnianej instytucji pisemny wniosek w Twojej sprawie.

Jestem w BIK. Co mi grozi?

Jeśli Twoje dane trafiły do BIK, to możesz mieć trudności z uzyskaniem kolejnego kredytu lub pożyczki. Potencjalnych klientów w bazach dłużników weryfikują i banki, i instytucje pożyczkowe. W większości przypadków figurowanie, w którym którymkolwiek z rejestrów dłużników przekreśli nasze szanse na otrzymanie finansowego wsparcia. Ponadto, będąc w BIK, możemy mieć również trudności z kupnem czegoś na raty, a nawet z wzięciem telefonu na abonament. Wniosek? Warto terminowo spłacać swoje zobowiązania i zrobić wszystko, by do tej bazy nie trafić. Dzięki temu unikniemy nie tylko wpisu do bazy dłużników, lecz również kosztów wezwań do zapłaty i odsetek, które prędzej czy później i tak będziemy musieli uiścić.

Czy da się wyczyścić BIK? Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy, usunięcie z BIK negatywnych wpisów na swój temat, nie jest możliwe. Co zatem mogą zaproponować nam firmy oferujące „czyszczenie BIK”? Działania oferowane przez te podmioty są czynnościami, które każdy z nas może podjąć we własnym zakresie (i nie zapłacić za to nawet złotówki). Chodzi tutaj o odwołanie zgody na przetwarzanie informacji o spłaconych zobowiązaniach i o skorygowanie tych danych, które nie są zgodne z prawdą. Podkreślmy, że żadna zewnętrzna firma, która obiecuje nam „czyszczenie BIK” nie usunie z tego rejestru negatywnych wpisów na temat swojego klienta. A za świadczone przez nią usługi nawet w przypadku niepowodzenia i tak będziemy musieli zapłacić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport sanepidu z dnia 28.05
Następny artykułGdański PiS chciał uczcić Jana Pawła II. Dulkiewicz: To prowokacja, wykorzystujecie stulecie urodzin wielkiego Polaka