A A+ A++
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 30 stycznia 2020 09:27

Już trzydzieści śląskich gmin przystąpiło do realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu Czyste powietrze. – To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Dzięki zawartemu porozumieniu, to w gminach mogą być przyjmowane wnioski o dofinansowanie, a odpowiednio przeszkoleni pracownicy na miejscu wstępnie je weryfikują i czuwają nad ich prawidłowym wypełnieniem. To bardzo usprawnia i przyspiesza proces wdrażania programu – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Do tej pory wnioski były przyjmowane tylko w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz jego biurach w Bielsku-Białej i Częstochowie. Od niedawna w tej sprawie można udawać się przede wszystkim do urzędów gmin w wybranych miejscowościach, ale także m.in. w większych miastach, takich jak Jaworzno i Mysłowice. Czy na podobne udogodnienie mogą wkrótce liczyć mieszkańcy Zabrza? – Tak, sądzę, że stanie się to w ciągu najbliższego półrocza – deklaruje naczelnik wydziału ekologii Urzędu Miasta, Janusz Famulicki. – Potrzebujemy jednak czasu na znalezienie odpowiedniej osoby: jej zadaniem będzie bowiem nie tylko pomaganie w wypełnianiu wniosku, który jest naprawdę skomplikowany i czasochłonny, możliwy jest tylko poprzez wniosek internetowy, ale wręcz docieranie do ludzi, mających szansę na uzyskanie największych dofinansowań.
Program Czyste powietrze ruszył we wrześniu 2018 roku i został zaplanowany na dziesięć lat. W jego ramach można otrzymać dotacje i pożyczki na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe i termomodernizację domów jednorodzinnych. W województwie śląskim złożono do tej pory niemal 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w efekcie czego WFOŚiGW w Katowicach udzielił już łącznie 140 mln zł dotacji i 16 mln zł pożyczek.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 5 z 30 stycznia 2020 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFerie na lodowisku 2020: przed nami już tylko finałowe zawody. PUNKTACJA, ZDJĘCIA
Następny artykułProgram „Mój prąd” powinien zostać rozszerzony?