A A+ A++

Uśmiech to jeden z tych elementów wyglądu, który zwraca uwagę już w pierwszych chwilach kontaktu z drugą osobą. Piękne, białe i zdrowe zęby mogą być naszą wizytówką i sprawić, że staniemy się dużo bardziej pewni siebie a nawet szanowani przez otoczenie jako osoby dbające o siebie i odnoszące sukcesy. Obecny postęp technologiczny sprawia, że uśmiech jak milion dolarów nie jest już domeną gwiazd kina a pięknie prezentujące się zęby może mieć każdy. Osiągnięcie oszałamiającego wyglądu jamy ustnej jest możliwe przy wykorzystaniu licówek, które stają się coraz modniejsze a ich ogromne możliwości mogą diametralnie zmienić każde zęby.

Czym są licówki i komu się je poleca?

Licówkami nazywamy bardzo cienkie, pojedyncze nakładki, które przykleja się do przedniej, czyli licowej strony zębów. Do ich przytwierdzenia do zębów używa się specjalnego, w pełni nietoksycznego kleju. Co ważne, ich naturalny wygląd sprawia, że są praktycznie nieodróżnialne od naturalnych zębów przy czym pozwalają na szybką i bezbolesną poprawę koloru i kształtu uzębienia. Z licówek mogą korzystać również pacjenci z niewielkimi wadami zgryzu, bowiem umożliwiają one delikatną korektę i uniknięcie leczenia ortodontycznego.

Licówki są rozwiązaniem pozwalającym na nadanie całkowicie nowego kształtu nawet bardzo nierównym i niekształtnym zębom. Umożliwiają one również ich rozjaśnienie, poszerzenie, wydłużenie a nawet likwidowanie szpar pomiędzy zębami. Licówki stosowane są również często w przypadku pacjentów, którzy chcą zakryć pęknięcia na zębach praz źle wyglądające wypełnienia zębów przednich.

Rodzaje licówek

Licówki mogą różnić się od siebie rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Mają one nieco odmienne przeznaczenia i charakterystykę, dlatego dobrze jest orientować się w odmianach licówek jeszcze przed podjęciem ostatecznego wyboru. Wśród rodzajów licówek wyróżniamy zatem:

  • licówki ceramiczne – wykonane są z ceramik skaleniowych, czyli z krzemionki, kaolinu czy kwarcu oraz specjalnie dobranych barwników. Ich główna zaletą jest duża trwałość oraz twardość, dlatego jest to rozwiązanie na długie lata. Dodatkowo są one bardzo zbliżone wyglądem do naturalnych zębów a niska podatność na osadzanie się na nich kamienia nazębnego wpływa korzystnie na stan naszych dziąseł;
  • licówki porcelanowe – wykonuje się je z masy perłowej, która również cechuje duża trwałość i twardość ale i elastyczność oraz odporność na osadzanie się kamienia nazębnego i powstawanie przebarwień;
  • licówki akrylowe – wykonywane są z masy akrylowej. Niestety, jest to bardzo delikatny materiał, dlatego tego typu licówki najczęściej stosowane są jedynie jako rozwiązanie tymczasowe w czasie oczekiwania na dopasowanie przez protetyka licówek z twardszego materiału;
  • licówki kompozytowe – wykonywane są z mieszanki kilku materiałów, z których każdy ma odmienne zadane. Jeden z kompozytów odpowiada za twardość, spójność i elastyczność, drugi za mechaniczna wytrzymałość. Ich największa zaletą jest zdecydowanie niższa cena niż w przypadku porcelany czy ceramiki, jednak należy przy tym pamiętać, że wymagają wymiany co kilka lat.

Jak wygląda zabieg zakładania licówek?

Licówki zakładane są tylko na zdrowe, w pełni wyleczone żeby, dlatego przed zabiegiem należy przeprowadzić dokładna kontrolę jamy ustnej i wykonać badania takie jak RTG jamy ustnej. W ten sposób stomatolog jest w stanie wykluczyć czy zęby nie są objęte próchnicą oraz czy dziąsła nie posiadają znaków zapalenia. Są to jedne z przeciwwskazań, które uniemożliwiają założenie licówek. Inne przeszkody do wykonania tego zabiegu to bruksizm, nawykowe obgryzanie paznokci, niektóre zaburzenia okluzyjne oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań lekarz może przystąpić do pierwszego etapu, jakim jest pobranie wycisku. To na jego podstawie zostaną stworzone licówki. Następnie należy przygotować zęby do zabiegu wykonując zabiegi piaskowania oraz cementowania. Kolejny krok to już szlifowanie zębów, tak by licówki nie były zbyt grube i mieściły się w jamie ustnej. Proces ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie należy obawiać się bólu. Ostatni etap to założenie licówek. Cały proces trwa z reguły od 2 do 3 wizyt.

Jeszcze nie tak dawno trudno osiągalny uśmiech jak milion dolarów teraz dostępny jest na wyciągnięcie ręki każdego pacjenta. Licówki pozwalają stworzyć piękny i zdrowo wyglądający uśmiech szybko i praktycznie bezboleśnie a efekt tego zabiegu zostanie z nami na długie lata. Licówki można znaleźć na stronie: https://ideal-dent.com.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus powiat ostrzeszowski. Ile było zakażeń?
Następny artykułUlga termomodernizacyjna i odliczenie podatku, a fotowoltaika – co warto wiedzieć